Eşe “Seni Sevmiyorum” Demek Boşanma Nedeni Midir?

Boşanma, eşlerin yasal olarak evlilik birliğini sonlandırması anlamına gelmektedir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu eşlerin boşanma istemlerinin, ancak haklı bir boşanma nedeni olması durumunda gerçekleşebileceğini belirtmektedir. Medeni kanun içerisinde eşlerin boşanabilmelerine olanak sağlayacak boşanma nedenleri, özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak ayrılmaktadır. Eşe “seni sevmiyorum” demek evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olmaktadır ve kanunda belirtilen evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma kapsamında değerlendirilmektedir.

Seni Sevmiyorum Demek Boşanma Nedeni

Mutlu bir aile tablosu içerisinde eşlerin birbirine sevgi ve saygı bağı ile bağlanması gerekmektedir. bu nedenle eşe “seni sevmiyorum” demek evlilik birliğini yaralayan unsurlar arasındadır. Eşe “seni sevmiyorum” denmesi boşanma davalarına da sıklıkla konu olmaktadır. Ve genelde bu durum kocam beni sevmediğini sürekli dile getiriyor. Karım beni sevmediğini söylüyor gibi şikayetlerle ortaya çıkmaktadır.

Eşi sevmeme durumu mutlu bir aile ortamının sağlanması önünde engel teşkil edebilmektedir. Bu durum kısa vadede eşler arasında daha büyük sorunların yaşanmasına neden olabileceği gibi uzun vadede çocukların psikolojik gelişimini de olumsuz etkileyebilmektedir. Eşin “seni sevmiyorum” demesi nedeniyle açılacak boşanma davaları bireyler açısından zor bir süreç olacaktır ve bireyler bu sürecin bir an evvel sonlanmasını isteyebilmektedir.

Seni Sevmiyorum Demek Boşanma Nedeni İle Dava Nasıl Açılır

Eşe “seni sevmiyorum” denmesi nedeniyle açılacak olan boşanma davalarında eşlerin boşanma konularında uzlaşma sağlaması en kısa sürede mutsuz olunan evliliğin de yasal olarak sonlanmasını sağlayacaktır. Eşlerin anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri Medeni Kanun içerisinde belirli şartlara bağlanmıştır. Buna göre öncelikle evliliğin 1 yıldan uzun süredir devam etmesi, boşanma ile ilgili konularda uzlaşma içerisinde olunduğuna dair bir anlaşmalı boşanma protokolü imzalanması ve eşlerin boşanma davasının görüleceği duruşma gününde mahkeme salonunda hazır bulunmaları şartları olması dahilinde anlaşmalı boşanma gerçekleşebilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarında en önemli unsur eşlerin imzalamaları gereken anlaşmalı boşanma Protokolü (sözleşmesi) olmaktadır. Uzman bir boşanma avukatı tarafından hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü sayesinde eşler tek celsede boşanabilmektedirler. Bu süre ise yaklaşık olarak 2 3 ay gibi bir zamanı ifade etmektedir.

Seni Sevmiyorum Demek Boşanma Nedeni 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× dört = 24

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>