Eşi Başkalarıyla Kıyaslama

Boşanma davası açarak evliliğin sonlandırılmasını isteyen kişilerin bu süreçte haklı boşanma nedenlerine ihtiyaçları vardır. Medeni Kanun hangi durumların boşanma nedeni olarak öne sürülebileceğini ifade etmektedir. Buna göre eşi başka kişilerle kıyaslama evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olabileceği için boşanma sebebi olarak sayılmaktadır.  Eşi başkalarıyla kıyaslama davranışı açılacak olan boşanma davalarında da kusur oranlarını belirlemektedir. Boşanma davalarında kusur tarafların nafaka, tazminat, velayet gibi konularda edineceği hukuki sonuçları direk olarak etkiler. O yüzden eşi başkalarıyla kıyaslama nedeniyle açılacak boşanma davalarında bireylerin haklılığını ortaya koyarak etkili bir savunma yapmaları gereklidir.

 

Eşi Başkalarıyla Kıyaslama – Hukuki Sebep

Eşini başkalarıyla kıyaslama davranışı nedeniyle boşanma davası açacak olan kişilerin bu süreçte öne süreceği hukuki sebep evliliğin temelden sarsılması olmaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 166. Maddesine göre ortak yaşamın kurulması taraflardan beklenmeyecek derecede sarsılan kişilerin boşanma davası açma hakları bulunmaktadır.

Eşini başka bir kişi ile kıyaslama farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Örneğin kadının kocasını başka erkeklerle kıyaslaması durumu oluşabileceği gibi erkeğin de karısını başka kadınlarla kıyaslaması karşılaşılabilen bir durumdur. Eşlerden birisinin diğer eşi başkaları ile kıyaslaması evlilik birliği içerisinde sevgi ve saygı unsurlarının yitirilmesine ve sonucunda ortak bir yaşamın kurulamamasına sebebiyet verebilmektedir. Bu hususta eşi tarafından kıyaslamaya maruz kalan kişi boşanma davası açabilmektedir.

Eşi tarafından başkaları ile kıyaslanan kişi boşanma davası açmak istemesi durumunda ikamet adresinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesine boşanma davası dilekçesi ile birlikte başvuru yapabilir. Fakat bilinmesi gereken boşanma davasının açılması kadar boşanma davasının yürütülmesi de önemli bir husustur. Bu noktada boşanma avukatı tutulması önerilir. Zira boşanmadan kaynaklanacak olan velayet mal paylaşımı nafaka ve tazminat gibi konularda boşanma avukatı müvekkillerinin yasal haklarını korumak amacıyla hizmet etmektedirler.

Eşi başkalarıyla kıyaslama nedeniyle boşanma davası açılmak istenmesi durumunda davanın açılacağı yetkili mahkeme eşlerin son altı ay içerisinde birlikte oturdukları resmi ikamet adreslerinin bağlı olduğu Aile Mahkemesidir. Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılabilir. Eğer eşler altı aydan daha uzun bir zamandır farklı yerlerde ikamet ediyorsa bu durumda boşanma davası davalının ikamet adresinde açılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 − = beş

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>