Eşi Sosyal Ortamlardan Uzaklaştırma Boşanma Nedeni Sayılmaktadır

Evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirini kısıtlaması evlilik birliğinin temelden sarsılması ve neticede boşanma ile sonuçlanabilmektedir. Eşi sosyal ortamlardan soyutlamak da bu durumlardan birisidir. Eşi arkadaşları ile görüştürmemek, eşin ailesi ile görüşmesini engellemek, eşin dışarı çıkmasına engel olmak gibi pek çok örnek eşin sosyal ortamlardan uzaklaştırılması kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Eşi Sosyal Ortamlardan Uzaklaştırma – Boşanma Davası

Eşi sosyal ortamlardan uzaklaştırma boşanma davalarına konu olmaktadır ve davaya bakan hakimler eşin sosyal ortamlardan uzak tutulmasının evlilik birliğini sarsıp sarsmadığı üzerinde durarak boşanma kararı vermektedirler.

Bu durumun temelinde kıskançlık, güven duygusunun yitirilmesi, hoşgörüsüzlük ya da eşin görüşeceği kişilere olan kin, nefret gibi duygular yatabilmektedir. Eşini sosyal ortamlardan soyutlama davranışı daha önceki boşanma davaları incelendiğinde boşanma ile neticelenen bir davranış olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eşin ailesiyle ve arkadaşlarıyla görüşmesinin engellenmesi durumunda, bu davranışı sergileyen eş açılacak boşanma davası içerisinde kusurlu olarak sayılacaktır. Boşanma davasına bakan hakim de eşin dışarı çıkmasına ve ya arkadaşlarıyla görüşmesine engel olma durumunun birlikte yaşamayı imkansız hale getirip getirmediği kanaatine vararak boşanmaya hükmedebilmektedir.

Boşanma davalarında kusur, nafaka, çocuğun velayeti, tazminat gibi hususları direk olarak etkilemektedir. Hatta eşini arkadaşları ve ailesiyle görüştürmeyen kişiye karşı manevi tazminat davası da açılabilmektedir. Eşin sosyal ortamlardan soyutlanması kişilik haklarına yapılan bir saldırı niteliği taşıyabilmektedir ve bu tip bir davranışa maruz kalan kişi boşanma davası açabilmenin yanı sıra, boşanma neticesinde kişilik haklarına yapılan bu saldırıyı öne sürerek manevi tazminat davası da açabilmektedir.

Eşi Sosyal Ortamlardan Uzaklaştırma – Boşanma Süreci

Eşi sosyal ortamlardan soyutlama davranışı nedeniyle boşanma davası açmak isteyen bireyler için boşanma karmaşık bir süreci ifade edebilmektedir. Boşanma süreci içerisinde dava için gerekli belgelerin hazırlanması, boşanma davasının açılacağı yetkili mahkemenin belirlenmesi, boşanma davası içerisinde doğru şekilde savunma yapılması gibi pek çok bürokratik işlem bireyleri yıpratabilmektedir. O nedenle bu süreçlerin uzman bir kişi ile birlikte yönetilmesi adına boşanma avukatı tutulması bireylere mutlak fayda sağlamaktadır. Gerek boşanma davasının en kısa sürede neticelendirilmesi gerekse de boşanma sonrası yaşanması muhtemel hak kayıplarının önüne geçilmesi adına boşanma avukatı tutulması önerilmektedir.

Eşi Sosyal Ortamlardan Uzaklaştırma 2015 Boşanma Nedenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 × dört =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>