Eşim Sürekli Baskı Yapıyor Boşanma Nedeni Midir?

Evlilik birliği içerisinde huzur ve güven kavramının yitirilmesi tarafların boşanmak istemelerine neden olabilmektedir. Medeni Kanun eşlerin yasal olarak boşanmaları için haklı boşanma nedenlerine sahip olmaları gerektiğine hükmetmektedir. Kanun içerisinde boşanma nedenleri, özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak ayrılmaktadır. Eşim sürekli baskı yapıyor diyen kişiler açısından açılmak istenilen boşanma davasında bu durum evlilik birliğinin temelden sarsılması boşanma nedeni kapsamında değerlendirilmektedir.

Eşim Sürekli Baskı Yapıyor Ne Yapabilirim?

Eşim sürekli baskı yapıyor diyen kişilerin maruz kaldıkları baskı psikolojikya da fiziksel bir baskı olabilmektedir. Evlili içerisinde eşlerden birisinin diğer eşi baskı altına alması farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Örneğin taraflardan birisinin arkadaşları ya da ailesi ile görüştürülmemesi, yapılması istenmeyen bir davranışı yapmakla zorlama, gibi farklı biçimlerde baskı unsuru ortaya çıkabilmektedir.

 

Eşin psikolojik veya fizikel baskı yapması evlilik birliğinin temelden sarsılması ile sonuçlanabilmektedir. Medeni Kanun evliliğin ve ortak yaşam sürülmesinin taraflardan beklenmeyecek şekilde sarsıldığı durumlarda boşanma davası açılabilir şeklinde bu durumu özetlemektedir. O nedenle eşim sürekli baskı yapıyor diyen bireyler için evlilik çekilemez olması durumunda boşanma davası açılabilir.
Boşanma davası açılacak olan görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Bireyler boşanma davası dilekçeleri ile birlikte ikamet adreslerinin olduğu yerde bulunan Aile Mahkemesine başvuru yapabilirler. Boşanma zor bir süreçtir bu nedenle açılacak olan boşanma davasının yürütülme şekli gerek boşanma davası süresi açısından gerekse de nafaka velayet mal paylaşımı tazminat gibi konularda yasal hakların korunması açısından oldukça önemlidir. Bireyler bu noktada boşanma davası avukatı tarafından alacakları hukuki destek boşanmanın istenilen şekilde gerçekleşmesine olanak sağlayacaktır.

Eşim sürekli baskı yapıyor diyen kişiler açısından boşanma davası açılması kadar bu davanın yürütülmesi de önemlidir.  Eşinden psikolojik ya da fiziksel bir baskı gören kişi noktada boşanma davası açarak evliliğini yasal olarak noktalayabilmektedir. Evliliğin bitirilmesi sürecinde doğal olarak bir çok hukuki sonuç ortaya çıkmaktadır. Çocuğun velayetinin kim tarafından alınacağı, nafaka ödenip ödenmeyeceği, tazminat ödenip ödenmeyeceği gibi bir çok konuda hak kaybı yaşanmasının önüne geçilmesi için etkili bir süreç yönetilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 − bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>