Eşimle Anlaşamıyoruz Boşanmak istiyorum

Boşanma için medeni kanun haklı bir gerekçenin var olması gerektiğine hükmeder. Bu gerekçeler, kanun içerisinde özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak ayrılmaktadır. Zina, akıl hastalığı, terk,pek kötü davranış,hakaret,hayata kast,haysiyetsiz yaşam sürme gibi sebepler özel boşanma nedenleri arasında yer almaktadır. Eşimle anlaşamıyoruz boşanmak istiyorum diyen bireyin bu haller dışında kalan bir nedenden ötürü boşanmak istemesi durumunda ise boşanma davası Medeni Kanunun 166. uyarınca evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Eşimle Anlaşamıyoruz Boşanmak istiyorum

Eşimle anlaşamıyoruz diye kişi boşanma davası açmak istemesi durumunda boşanmayı getiren olayları dava içerisinde ispat etmek durumundadır. Açılacak olan boşanma davası özel bir nedene dayanmıyorsa, evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı yönünde hakim kanaati oluşturulması gerekir. Medeni Kanun ortak yaşam kurulması taraflardan beklenmeyecek derecede evlilik birliği zarar görmüşse boşanma davası açılabilir şeklinde hükmetmektedir. Bu nedenle açılacak davada hakim kanaati oluşturmak oldukça önemlidir bu da ancak doğru bir boşanma süreci yürütülmesi ile mümkün olacaktır.

Eşimle Anlaşamıyoruz Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eşimle anlaşamıyoruz diyen kişi açısından boşanmak istenmesi durumunda öncelikle boşanmanın nasıl gerçekleşeceği ortaya konmalıdır. Eğer ki eşlerin ikisinin de evliliği bitirme gibi bir niyeti varsa ve boşanmanın tüm hukuki sonuçlarında uzlaşılabiliyorsa (çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka, tazminat…) anlaşmalı boşanma yapılabilir. Tabi ki burada “anlaşmalı boşanma şartları” yerine getirilmiş olmalıdır. Anlaşmalı boşanma her iki eş açısından da daha kolay ve sağlıklı boşanma yapılabilmesi adına önemlidir. Bu sayede evlilik kısa bir süre içerisinde sonlandırılabilir. Diğer yandan eşimle anlaşamıyoruz diyen kişilerin boşanma hususunda da eşleri ile fikir ayrılıkları var ise açılacak boşanma davası çekişmeli olarak yürütülecektir. Çekişmeli boşanma davaları yıllarca sürebileceği gibi boşanma sonrası hak kaybı yaşanması noktasında da oldukça dikkat edilmesi gereken bir dava türüdür. Eşimle anlaşamıyoruz diyen bireylere boşanma sürecini mutlaka uzman bir boşanma avukatı ile yürütmeleri önerilmektedir.

Boşanma davası nasıl açılır sorusunun yanıtı ise, boşanmayı isteyen bireyin boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine başvuru yapması sonucu açılabilmektedir. Fakat boşanma zor bir süreçtir ve boşanma davası için gerekli hukuki prosedürlerin doğru uygulanmaması ya da davavnın hukuki altyapısının doğru kurulmaması durumunda boşanma davası reddedilir. Bu da 3 yıl boyunca tekrar boşanma davası açmanızı engelleyecektir. O yüzden boşanma davası nasıl açılırdan ziyade boşanma davasının nasıl yürütüleceği üzerinde durmanızda fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− iki = 3

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>