Eşin Ailesiyle Yaşamak Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Evlilik birliğinin zedelenmesine yol açan konulardan birisi de eşlerin aileleri ile birlikte yaşanması olabilmektedir. Eşin ailesi ile yaşanması kimi zaman evlilik birliğinin temelden sarsılması ile sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda eşinin ailesiyle yaşayan kişinin ayrı bir ev tutulmasını talep etme hakkı vardır ve eşin ailesiyle yaşanmaya zorlanması ya da farklı bir ev tutulmaması boşanma nedeni olarak sayılmaktadır.

 

Eşin Ailesiyle Yaşamak Boşanma Nedeni

Eşin ailesiyle yaşamanın evlilik birliğini temelden sarsması sonucu boşanma davası açılabilmektedir. Burada evliliğe başlarken tarafların aile ile birlikte yaşamayı kabul etmiş olmaları boşanma nedeni açısından bir değişiklik göstermemektedir. Yani evlenmeden önce eşinin ailesiyle birlikte yaşamayı kabul etmiş bile olsa, birey ayrı bir ev tutulmasını talep edebilmektedir ve karşı taraf ayrı bir ev tutulması ile yükümlüdür. O nedenle eşin talebi doğrultusunda ayrı bir ev tutulmaması boşanma nedenleri arasında sayılmaktadır.

 

Evlilik içerisinde kocanın ailesiyle ya da kadının ailesiyle yaşamak evliliğin zedelenmesi ile sonuçlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda boşanma davası açacak kişiler Medeni Kanunun 166. Maddesi kapsamında evlilik birliğinin temelden sarsılması sonucu boşanma davası açabilmektedirler.

 

Eşin ailesiyle yaşama nedeniyle boşanma davası açılması için boşanma davasının açacak olan kişişin eşleri birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine boşanma davası dilekçesi ile başvuru yapması gerekir. Bu süreçte boşanma davası açılması kadar açılacak olan boşanma davasının yürütülmesi de önemlidir. Eşin ailesiyle yaşanması nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte yasal haklarını korumaları gerekir. Çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat talepleri açısından yasal hakların korunması adına bireylere boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir.

Eşin ailesiyle yaşamak kimi zaman evlilik içerisinde sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Bireyler eşinin ailesiyle yaşamaktan duyduğu rahatsızlığı; eşimin ailesiyle yaşamak istemiyorum, eşimin ailesiyle yaşamak zorunda  mıyım? eşin ailesiyle yaşamak zor geliyor… gibi farklı şekillerde ifade edebilmektedirler.  Eşinin Ailesi ile yaşamak istemeyen kişiler öncelikle farklı bir ev açılmasını eşinden talep etmelidir. Farklı bir ev açılması talebinin diğer eş tarafından karşılanmadığı durumlarda eşin ailesiyle yaşamak boşanma nedeni sayılmaktadır. Bu duruma maruz kalan kişiler açacakları boşanma davasında boşanmayı getiren olay olarak eşinin ailesiyle yaşamayı öne sürebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 − = üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>