Eşin Aşağılanması Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Eşin aşağılanması boşanma nedeni olarak sayılır mı diye merak edenler açısından evliliğin sonlanması ile sonuçlanacak kimi boşanma nedenleri vardır ve boşanma davası için sıklıkla öne sürülebilmektedir. Evliliğin huzuru ve devamı açısından eşlerin birbirlerine karşı yerine getirmeleri gereken yükümlülükler vardır. Sevgi saygı, hoşgörü gibi tutum ve davranışlar evlilik içerisinde eşler tarafından yerine getirilmesi gereken sorumluluklar arasındadır. O nedenle eşin aşağılanması, eşi hor görme,eşi başkalarının yanında küçük düşürme gibi davranışlar boşanma davası açılabilmesi için öne sürülebilecek boşanma nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Eşin Aşağılanması Boşanma Nedeni Sayılır!

Eşin aşağılanması nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin boşanma davası açmaları gereken mahkeme Aile Mahkemesi olmaktadır. Bireyler boşanma davasını ancak ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine açabilirler. Peki eşin aşağılanması nedeniyle boşanma davası nasıl açılır diye merak edenler açısından boşanma davası açılabilmesi için boşanma dilekçesi nasıl hazırlanır?

Boşanma dilekçesi içerisinde davalı ve davacı taraf bulunur ve davacı birey boşanma istemini açıkça iade ederek boşanmayı getiren olayları ayrıntılı bir şekilde açıklamalıdır. Diğer yandan boşanma davası içerisinde taleplerini de ayrıntılı olarak belirtmeli ve öne süreceği boşanma nedenini doğru belirlemelidir. Zira boşanma davalarının reddine neden olan en büyük sorun bireylerin boşanma nedenini hukuka uygun şekilde belirlememesi ve dava içerisinde boşanma nedeninin ispatlanamamasından kaynaklanmaktadır.

Eşin Aşağılanması Boşanma Nedeni İle Dava Açma

Boşanma davası süreç olarak oldukça karmaşık ve zor bir yapıda olmaktadır. Bu süreçte bireyler yetkili mahkemeyi doğru belirlemek, boşanm dilekçesinin hukuka uygun şekilde hazırlanmasını sağlamak, öne süreceği boşanma nedenini doğru seçmek ve boşanma davası içerisinde boşanma nedenini ispat etmek gibi süreçler ile uğraşmak durumundadır. Bilindiği gibi boşanma davasının reddi durumunda 3 yıl içerisind tekrar aynı nedenle boşanma davası açılamamaktadır. O yüzden bireylere böylesi bir durum ile karşılaşmamaları adına boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir.

Eşin aşağılanması, eşin hor görülmesi, eşin küçük düşürülmesi gibi nedenlerle boşanma davası açmak isteyen kişilerin bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından alacakları hukuki destek boşanmanın istenilen şekilde sonuçlanmasına olanak sağlar. Boşanma davalarında boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa bile boşanma avukatı tutmak velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi konularda hak kaybı yaşanmasının önüne geçecektir.

Eşin Aşağılanması Boşanma Nedeni 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dokuz × 5 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>