Eşin Evi Terk Etmesi Sonucu Boşanma Davası

Eşin evi terk etmesi evlilik birliğinin devamının sağlanamaması anlamı taşıdığından eşin evi terk etmesi sonucu boşanma davası açılabilmektedir. Eşin evi terk etmesi ya da evden süresiz olarak gitmesi durumunda bireyler, Medeni Kanunda belirtilen terk unsurunu boşanma nedeni olarak göstererek terk nedeniyle boşanma davası açabilmektedir.

Eşin Evi Terk Etmesi Boşanma Davası ve Prosedürler

Eşin evi terki sonucunda boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte terk sonucu boşanma davası açabilmeleri için belirli koşulların yerine gelmiş olması gerekir. Buna göre 6 ay boyunca sürekli olarak evden ayrılmış olan eşe karşı boşanma davası açılabilmektedir. Evi terk eden eşe karşı yapılacak ihtarmanenin ardından 2 ay içerisinde eve eşin dönmemesi durumunda boşanma davası açılabilmektedir.

Eşin evden ayrılması sonucu boşanma davası açmak isteyen bireyler açısından boşanma davası açılacak olan yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir ve ortak ikamet edilen bölgedeki Aile Mahkemesine eşin evi terk etmesi sonucu boşanma davası açılabilmektedir. Terk sonucu boşanma davalarına yalnızca eşin evi terk etmesi konu olmamaktadır. Bunun dışında eşin evden kovması nedeniyle boşanma, eşin eve almaması sonucu boşanma, eşin kiliti değiştirerek diğer eşin eve girmesini engelleme nedeniyle boşanma gibi boşanma nedenleri de boşanma davalarına sıklıkla konu olmaktadır.

Eşin Evi Terk Etmesi – Yasal Haklar

Eşin evi terk etmesi sonucu boşanma davalarında bireylerin en kısa sürede boşanma gerçekleştirmeleri adına hukuki prosedürleri doğru bir şekilde yerine getirmeleri gerekir. O nedenle bu hususta tutulacak olan boşanma avukatı müvekkillerine gerek en kısa sürede boşanma gerçekleştirilmesi gerekse de boşanma sonrası doğabilecek nafaka, velayet, mal paylaşımı ya da maddi manevi tazminat konularındaki hak kayıplarının önüne geçilmesi adına mutlak fayda sağlamaktadır.

Eşin evi terk etmesi sonucu boşanma davası açacak kişilerin her ne kadar boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa bile boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Zira eşin evi terk etmesi sonucu boşanma davası açacak bireylerin boşanma davasının reddi gibi bir durum ile karşılaşmaları, 3 yıl boyunca boşanma davası açmalarına engel olacaktır. Bu gibi bir durumla karşılaşılmaması için bireylerin boşanma sürecini doğru yürütmeleri gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sekiz × = 16

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>