Eşin İlgisizliği Nedeniyle Boşanma Davası

Evlilik içerisinde eşlerin birbirine karşı olan yükümlülüklerinin yerine getirilmediği durumlarda boşanma davası açılabilmektedir. Bu durumlardan birisi de eşin ilgisiz davranmasıdır. Eşin ilgisizliği evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma kapsamında değerlendirilmektedir ve son yıllarda boşanma davalarına en fazla konu olan boşanma nedenleri arasındadır. Boşanma davası açacak kişiler açısından eşin ilgisizliği farklı durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Eşin İlgisizliği Nedeniyle Boşanma Davası

Evlilik içerisinde ilgisiz davranma tutumu, eşlerden birisinin diğer eşe karşı ilgisiz davranabileceği gibi, müşterek çocuğa karşı ilgisiz davranma, üvey çocuğa karşı ilgisiz davranma, ev işlerine karşı ilgisiz davranma, evin geçimini sağlamaya karşı ilgisiz davranma gibi farklı şekillerde de ortaya çıkabilmektedir.  Eşin ilgisizliği nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin öne sürecekleri boşanma nedeni ile ilgili olarak ispat yükümlülüğü vardır. Yani örneğin; eşin çocukların bakımı konusunda ilgisiz olduğunu belirterek boşanma davası açan bireylerin mahkemede hangi davranışlar nedeniyle eşin çocukların bakımı konusunda ilgisiz olduğunu ispat etmeleri gerekir. Örneği biraz daha spesifik hale getirecek olursak çocuğun hastalığı karşısında ilgisiz olunması durumunu mahkemede çocuğun hastalığı ile ilgilenmediği yönünde ispat gereklidir.

Eşin İlgisizliği Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İlgisizlik nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişilerin açacakları boşanma davası için yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Bireyler boşanma dilekçesi ile birlikte boşanma talebiyle ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine başvuru yapabilirler. İlgisizlik sonucu boşanma davalarında hukuki prosedürün etkili bir şekilde işletilmesi gerekir. Yani hukuki temellere dayanmayan bir boşanma davası reddedilmektedir. Bu durumda eşin ilgisizliği nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilmektedir. Boşanma davası avukatı müvekkillerinin kolay bir boşanma süreci yürütmeleri amacıyla destek vermektedir. Bu süreçte alınacak uzman desteği sağlıklı boşanma süreci geçirilmesine olanak sağlamaktadır. Zira eşin ilgisizliği nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin boşanma davasının reddi gibi bir durumla karşılaşması 3 yıl boyunca tekrar boşanma davası açılmasını engelleyebilmektedir.

 

Eşin ilgisizliği nedeniyle açılacak boşanma davalarında eş, ev işlerine karşı ilgisiz olabileceği gibi, diğer eşe karşı ilgisiz, çocuklara karşı ilgisiz ya da eşin ailesine karşı ilgisiz de olabilmektedir.

İlgisizlik Nedeniyle Boşanma 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 × = ondört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>