Eşin Sorumsuzluğu Nedeniyle Boşanma

Boşanma davalarına konu olan durumlardan birisi de sorumsuz davranış sergilenmesidir. Bilindiği gibi Medeni Kanun eşlerin boşanmaları için haklı boşanma nedenlerine sahip olmaları gerektiğine hükmetmektedir. Boşanma davalarında öne sürülebilecek olan boşanma nedenlerinden birisi olan eşin sorumsuzluğu evlilik birliği içerisinde eşlerin yükümlülüklerini yerine getirmemelerinden kaynaklanmaktadır. Eşin sorumsuzluğu nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından bu durum evlilik birliğinin temelden sarsılması kapsamında değerlendirilir.

 

Eşin Sorumsuzluğu Nedeniyle Boşanma – Hukuki Sebep

Eşin sorumsuzluğu nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişilerin bu süreçte hukuki sebep olarak öne sürmeleri gereken haklı boşanma sebebi 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’n 166. maddesinde düzenlenmektedir. Kanunun 166. maddesi evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma olarak adledilir. Eşlerden birisinin sorumsuz davranışları evliliğin çekilemez duruma gelmesine neden olacaktır. Kanun, ortak yaşam kurulmasının imkansız hale geldiği durumlarda tarafların boşanma istemiyle dava açabileceklerine hükmetmektedir.

Eşlerden birisinin sorumsuz olması ve evlilik içerisindeki yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda evlilik diğer eş açısından çekilemez bir hale gelebilmektedir. Mutlu bir evlilik için öncelikle eşlerin birbirlerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekir. Sorumlulukların meşru bir neden olmaksızın yerine getirilmediği noktalarda evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılabilir.

Eşin sorumsuzluğu nedeniyle boşanma davranışları farklı şekilde ortaya çıkabilir. Örneğin erkeğin meşru bir sebep olmaksızın çalışmaması ve evin geçimini sağlamaması boşanma davalarında sorunmsuzluk olarak kabul edilebileceği gibi kadının ev işlerini yapmaktan imtina etmesi yada çocukların bakımı ile ilgilenmemesi sorumsuzluk nedeniyle boşanma olarak nitelendirilebilmektedir.

 

Karım çok sorumsuz ya da kocam çok sorumsuz boşanmak istiyorum diyen bireylerin bu süreçte boşanma davası açılacak yetkili mahkemeyi doğru saptama, boşanma davası için gerekli belgeleri hukuki çerçevede hazırlama, boşanma davası için gerekli hukuki sebepleri kanuna uygun şekilde belirleme, boşanma davası içerisinde öne sürülen boşanma nedeninin ispatı, tanık bildirme, cevap dilekçesi hazırlama… gibi bir çok prosedürü yerine getirmek durumundadır. Boşanma davalarının karmaşık ve zor olması nedeniyle boşanma avukatı tutmak en kısa süre içerisinde boşanma gerçekleştirilmesine olanak sağlamanın yanı sıra boşanmadan doğacak velayet, mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi konularda yasal hakların korunmasını sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 + beş =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>