Eşin Sürekli Yalan Söylemesi Boşanma Nedenidir

Mutlu bir evlilik birliği için gerekli olan en önemli unsur eşlerin birbirine karşı olan görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri olmaktadır. Bu bağlamda eşlerin birbirine yalan söylemesi güven sarsıcı davranış olarak kabul edilmekte ve güven sarsıcı davranışlar evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olmaktadır. Eşin sürekli yalan söylemesi güven sarsıcı bir davranıştır ve boşanma nedeni olarak öne sürülebilir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde genel boşanma nedenleri arasında evlilik birliğinin temelden sarsılması da yer alır ve sürekli yalan söylenmesi evlilik birliğini derinden sarsan unsurlardan birisi olmaktadır.

Eşin Sürekli Yalan Söylemesi – Haklı Boşanma Nedeni

Yalan söylemek aile birliği içerisindeki saygı ve güven duygularını zedelemektedir. Oysa ki evlilik saygı sevgi ve güven çerçevesi içerisinde inşa edildiği zaman mutlu bir aile kurulabilmektedir. O nedenle yalan söylemek boşanma nedeni sayılmaktadır. Yalan söyleme eylemi evlilik birliği içerisinde güven sarsan davranışlardan birisidir. Eşlerden birisinin sürekli olarak yalan söylemesi evlilik içerisinde güven duygusunun bitmesine ve evliliğin mutsuz bir yapıya dönüşmesine neden olmaktadır.

Eşin yalan söylemesi de boşanma davalarına sıklıkla konu olan durumlardan birisidir. Yalan nedeniyle açılan boşanma davaları incelendiğinde genel olarak bireyler, karım yalan söylüyor, kocam yalan söylüyor, eşimin sürekli yalanlarını yakalıyorum, eşim yalan söylemeyi adet haline getirdi… gibi serzenişler ile karşılaşılmaktadır.

Yalan nedeniyle boşanma davası açacak bireylerin bu süreçte en kısa sürede boşanabilmeleri ancak eşleri ile boşanmayı ilgilendiren konuların tümünde hemfikir olmaları sonucunda mümkündür. Eşlerin yalan nedeniyle boşanma davası içerisinde uzlaşma gerçekleştirememeleri durumunda ise açılacak olan boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak yürütülecektir.

Yalan nedeniyle boşanma davası açacak bireylerin bu süreçte deneyimli bir boşanma avukatı ile davayı yürütmeleri onların hem en kısa sürede boşanma gerçekleştirmelerine olanak sağlarken hem de boşanma sonrası yaşayabilecekleri hak kayıplarını bertaraf edebilmektedir. O nedenle yalan nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin boşanma avukatı tutmaları şiddetle tavsiye edilmektedir.

Eşin Sürekli Yalan Söylemesi – Güven Sarsıcı Davranış

Yalan nedeniyle boşanma işlemi gerçekleştirmek için açılacak olan boşanma davası içerisinde hakim kanaati oluşturulması esastır. Hakimler yalan nedeniyle boşanma davalarında, boşanmaya sürükleyen olaylar dizisi içerisinde yalanların evlilik birliğini temelsen sarsıp sarsmadığı konusunu incelemekte ve ona göre boşanmaya hükmetmektedir. O nedenle hakim kanaati oluşturulmaksızın boşanma gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Eşin Sürekli Yalan Söylemesi 2015 boşanma nedenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


iki − 1 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>