Eşiyle Yatmaktan Kaçınma Boşanma Nedeni

Evlilik birliği içerisinde eşlerin yükümlülüklerinden birisi de cinsel birlikteliği sağlamaktadır. Cinsel birlikteliğe girmekten kaçınılması makul süreler dışındaysa evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olabilmektedir. O nedenle eşiyle yatmaktan kaçınma boşanma nedeni sayılmaktadır. Lakin cinsel birlikteliğin olmaması nedeniyle açılacak olan boşanma davalarında hakim, cinsel birliktelikten kaçınan bireyin meşru bir nedeninin olup olmadığı, cinsel birliktelikten ne kadar süredir kaçındığı gibi hususlar üzerinde durarak mevcut durumun boşanma nedeni olarak sayılıp sayılmayacağına karar vermektedir.

Eşiyle Yatmaktan Kaçınma – Meşru Neden

Cinsel birliktelikten kaçınılması durumunun boşanma nedeni olarak sayılabilmesi için tamamen meşru bir neden olmaksızın cinsel birlikteliğe girmeyi reddetmek ve bu durumun belirli bir süredir devam etmesi gerekmektedir. Cinsel birliktelikten kaçınma kadın ve ya erkek tarafından yapılabilen bir davranıştır ve cinsel birliktelikten kaçında davranışını kadının yapması ile erkeğin yapması arasında hukuki açıdan hiçbir fark bulunmamaktadır.

Cinsel birliktelikten kaçınma ya da eşi ile yatmama davranışının meşru bir neden olmaksızın gerçekleşmesine örnek verilmesi durumunda, cinsel birlikteliğin olamayacağı haller meşru nedenler olarak kabul edilmektedir. Örneğin kadının muayyen gününde olması, ya da kadının vajinismus hastası olması, erkeğin cinsel anlamda sağlık sorunlarının olması gibi durumlar cinsel birlikteliğin yaşanamayacağını meşrulaştıran durumlardır ve bu durumlar öne sürülerek boşanma davası açılamamaktadır. Fakat tedavi edilebilir bir rahatsızlık olması ve tedaviyi reddetme durumunda bireyler cinsel birliktelikten kaçınmış olmaktadır.

Eşiyle Yatmaktan Kaçınma – Hastalık Durumu

Örneğin erkeğin cinsel problemleri nedeniyle doktora gitmemesi ya da kadının vajinismus hastalığını tedavi ettirmeye yanaşmaması gibi durumlar evlilik birliği içerisinde cinsel birliktelik yaşanmamasına neden olacaktır ve bireylerin tedaviden kaçınması boşanma nedeni olarak kabul edilebilmektedir.

Eşiyle yatmaktan kaçınan bireyler meşru bir neden olmaması ve makul süreler dışında bu eylemi sürekli gerçekleştiriyorsa açılacak olan boşanma davası ile boşanma gerçekleştirilebilmektedir. Cinsel birlikteliğin olmaması durumunda açılacak olan boşanma davalarında bireylerin hukuki bilgi ve deneyimlerinin olmadığı düşünülürse bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tutmaları kendi menfaatlerine olacaktır. Boşanma avukatı müvekkillerinin sağlıklı bir boşanma süreci neticesinde yasal olarak ayrılmalarını sağlamaktadır.

Eşiyle Yatmaktan Kaçınma, eşiyle yatmama, eşinden ayrı yatma, eşiyle cinsel birlikteliğe girmeme, eşiyle sevişmeme gibi durumlar evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 5 = ondört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>