Evlilikte Hakaret Boşanma Sebebi

Evlilik içerisinde yapılan kimi davranışlar boşanmayı getirebilmektedir. Bu davranışlar arasında hakaret de bulunur. Evlilikte hakaret boşanma sebebi olarak öne sürülerek boşanma davası açılmak istenmesi durumunda hukuki sebep olarak “evlilik birliğinin temelden sarsılması” gerekçe gösterilmektedir. Eşi tarafından hakarete uğrayan bireyler, boşanma davası açabilmektedirler. Evlilikte hakaret taraflar açısından ortak yaşamın devamını engelleyebilmektedir.Bu gibi durumlarda Aile Mahkemesine boşanma istemiyle başvuru yapılabilir.

 

Evlilikte Hakaret Boşanma Sebebi Sayılır Mı?

Evlilikte hakaret boşanma sebebi olarak görülüyorsa boşanma davası açacak birey, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’n 166. maddesi kapsamında evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası açmalıdır. Söz konusu yasa maddesine göre birlikte yaşamanın taraflardan beklenmeyecek şekilde sarsıldığı durumlarda bireyler boşanma davası açılabilirler.

 

Evlilikte hakaret boşanma sebebi ile açılacak boşanma davalarında, davayı açan kişinin hakaret davranışını ispat etmesi gerekir.Açılacak boşanma davalarında ispatın yapılamaması durumunda boşanma davası reddedilir. Bu da bireyler açısından 3 yıl içerisinde tekrar hakaret nedeniyle boşanma davası açılmasını engelleyecektir. Bu hususta boşanma davasında ispatın asıl yapılacağı, boşanma davasında öne sürülecek hukuki sebebin nasıl kanıtlanacağı gibi durumlar için bireylere bu süreci uzman bir boşanma avukatı ile yürütmeleri önerilmektedir.

 

Evlilikte hakaret boşanma sebebi ile dava açacak kişilerin davayı açacakları görevli mahkeme Aile Mahkemesi olmaktadır. Eşler son altı ay içerisinde birlikte yaşadıkları yerde bulunan Aile Mahkemesine boşanma istemiyle dava açabilirler. Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemelerine açılmaktadır. Eşlerin 6 aydan daha uzun bir zamandır farklı yerlerde ikamet etmeleri durumunda ise boşanma davası davalının ikamet adresinde açılacaktır.

 

Evlilikte hakaret boşanma sebebi olarak gösterilerek açılacak boşanma davalarında, hakaret eden kişi kusurludur. Kusur tazminat, nafaka, mal paylaşımı gibi konuları direk olarak etkileyeceğinden hakarete ilişkin ispatların doğru bir şekilde yapılması davayı açacak kişiye avantaj sağlayacaktır.

Boşanma davaları zor bir süreci ifade etmektedir. Bu süreçte taraflar çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka ya da tazminat gibi konularda sıklıkla hak kaybı yaşayabilirler. Bu gibi konularda hak kaybı yaşanmaması adına sürecin etkili bir şekilde yürütülmesi gerekir. O yüzden bireylere boşanma avukatı tutmaları önerilir. Boşanma avukatı tutmak zorunlu değildir lakin bu süreçte avukat tutulması hak kaybı yaşanmasının engellenmesi dışında boşanma süresini de etkilemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ sekiz = 15

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>