Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Fransa’da yaşadığı dönem içerisinde Fransız Mahkemelerine açmış olduğu boşanma davası sonucu evliliğini sonlandıran Türk vatandaşları açısından Türkiye’de tanıma tenfiz davası açılması gerekmektedir. Zira Fransa’daki boşanma Türkiye’de direk olarak tanınmamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuka göre yurtdışı mahkeme kararlarının Türkiye’de tanınması adına tanıma tenfiz davası açılmalıdır. O nedenle Fransa’da boşanma gerçekleştiren Türk vatandaşları boşanma tanıma tenfiz davası açmamaları durumunda Türkiye’de hala yasal olarak evli görüneceklerdir.

 

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Süresi Ne Kadar?

Fransa’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfiz için açılacak boşanma tanıma tenfiz davası süresi, çeşitli unsurlara bağlı olarak farklılık gösterecektir. En hızlı şekilde Fransa’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması isteniyorsa Fransa’da boşanan çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan boşanma tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile bu davayı yürütmeleri önerilir. Türkiye’de bulunan farklı tanıma tenfiz avukatı ile boşanan çiftlerin bu davayı yürütmesi durumunda gerekli belgelerin eksiksiz hazırlanması ile birlikte boşanma tanıma tenfiz davası 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede sonlanabilmektedir. Diğer yandan hukuki bilgi ve deneyim sahibi olunmadan boşanma tanıma tenfiz davası açılması yıllarca sürebilecek bir sürece girilmesine neden olacaktır.

 

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Franda’da boşanan kişiler boşanmanın tanınması ve tenfiz davası için Türkiye’ye gelmek zorunda değildirler. Fransa’dan da boşanma tanıma tenfiz davası boşanma tanıma tenfiz avukatı tutularak açılabilir. Boşanma tanıma tenfiz davası için yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir ve yurtdışında yaşayan bireyler bu süreçte Türkiye’ye gelmeden İstanbul İzmir ve Ankara illerinden birisinde boşanma tanıma tenfiz davasını yürütebilirler.

 

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ücreti

Boşanmanın Türkiye’de tanınması adına açılacak olan bu dava türü ile ilgili merak edilen konulardan birisi de boşanma tanıma tenfiz davası ücreti olmaktadır. Boşanma tanıma tenfiz davası ücreti içerisinde mahkeme masrafları, harçlar, gerekli belgelerin hazırlanması için ödenecek tutarlar, çeviri ve noter masrafları,, boşanma tanıma tenfiz avukatı masrafları gibi çeşitli unsurlar yer alır. Tüm maliyet için bireylerin bu konuda uzman bir tenfiz avukatı ile iletişime geçerek açacakları tanıma tenfiz davasının ücretini öğrenebilmektedirler.

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


beş − = 1

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>