Geçerli Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanma davalarına konu olan hukuki sebepler, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olarak ayrışmaktadır. Kanun geçerli boanma sebepleri hakkında hüküm verirken, üzerinde durduğu esas unsur, evlilik birliğinin devamının olup olamayacağıdır. Davada geçerli boşanma sebepleri nelerdir diye merak edenler açısından bu makalemizde özel ve genel boşanma sebeplerinin neler olduğu ve boşanma davasının hangi hukuki sebebe danarak açılabileceği konusunda bilgi vereceğiz.

Geçerli Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Kanunda yer alan geçerli boşanma sebepleri özel boşanma sebepleri ( aldatma, terk, akıl hastalığı, haysiyetsiz yaşam sürme, onur kırıcı veya pek kötü davranış) gibi spesif boşanma sebepleri olarak sıralanmıştır. Özel boşanma sebeplerinde davanın açılacağı hukuki sebep açıkça ifade edilir. Genel boşanma sebepleri ise evlilik birliğinin temelinden sasrsılması, eşlerin boşanma konusunda anlaşmış olmaları ve ortak hayatın kurulamaması şeklinde sıralanmaktadır.

Boşanma sürecinde merak edilen hususlardan birisi, evlilik içerisinde yaşanılan durumların dava için geçerli boşanma sebepleri arasında yer alıp almadığıdır. Burada evlilik birliğini sarsacak ve ortak yaşamın devamını engelleyecek her tutum ve davranış geçerli boşanma sebepleri arasında gösterilebilir.

Medeni Kanun, ortak yaşam kurulmasının taraflardan beklenmeyecek şekilde evlilik sarsıldığında, boşanma davası açılabileceğine yününde hüküm vermiştir. Bu durumda, açılacak olan boşanma davası içerisinde bireylerin ortak yaşamın imkansızlığı noktasında hakim kanaati oluşturmaları gerekir. Boşanma davası sürecinin nasıl yürütüldüğü önemli bir konudur ve bireyler özellikle çekişmeli boşanma davalarında öne sürdükleri geçerli boşanma sebepleri için ispat yükümlülüklerini yerine getirmelidirler. Her ne sebeple olursa olsun açılacak olan çekişmeli boşanma davası içerisinde davacının öne sürdüğü hukuki boşanma sebebini ispat etmesi gerekir. Bu noktada davacının ispat edemediği boşanma sebebi nedeniyle dava reddedilecektir.

Öne Süreceğim Sebep Boşanmak İçin Yeterli Mi?

Boşanma davalarında öne süreceğiniz sebebin, hukuki anlamda geçerli boşanma sebepleri arasında yer alıp almadığını öğrenmek için bizimle iletişime geçerek bu noktada boşanma davası açmanızın ve boşanabilmenizin mümkün olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Boşanma için geçerli sebepler evliliğin devamının sağlanamadığı tutum ve davranışlardan kaynaklı olup doğru bir boşanma davası süreci yürütmek ile boşanabilmek mümkündür. Geçerli boşanma sebepleri konusunda çekinceye düşen kişiler, boşanma davalarında uzman bir avukat ile görüşerek evliliklerini nasıl sonlandıracakları konusunda destek alabilir ve hukuki anlamda izlemeleri gereken yollar hakkında bilgi sahibi olabilirler.

2 thoughts on “Geçerli Boşanma Sebepleri Nelerdir?

  1. 13yıllık evlıyım sözlüvefızıksel şiddetgöruyorum 3çocuğum var çalışmiyorum ne yapabılırım yardımcı olun

  2. Sayin yetkili
    esimden bosanmak istiyorum sebebi asiri kiskancligi tamahkarligi bir cok ev isi ve yardimi yapmama ragmen saygisizligi inat etmesi surekli kavga ve anlayissizlik sadece 2 veya 3 ayda 1 cinsel birliktelik ve biten sevgi bu sebpler esimden bosanmam konusunda gecerli olabilirmi cogu zaman sinir kirizine giriyorum davranislari yuzunden ve yanlis birsey yapmaktan korkuyorum kotu bir adam olarak cezaevlerinde surunmek istemiyorum bana bilgi verirmisiniz
    kolay gelsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 1 = altı

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>