Güven Sarsıcı Davranış Nedeniyle Boşanma

Boşanma davası açabilmek için öne sürülmesi gereken hukuki sebeplerden birisi de evlilik içerisinde yapılan güven sarsıcı davranış ve durumlardır. Güven sarsıcı davranış nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişiler açısından bu makalemizde hangi tutum ve davranışların evlilik içerisinde güven sarstığı ve güven probleminin boşanmayı getirdiği hususuna değineceğiz.

Güven Sarsıcı Davranışlar Nelerdir?

Evlilik içerisinde eşler arasında sevgi saygı ve güven unsurların olması mutlu bir evlilik için olmazsa olmaz konulardır. Burada güven eksikliği yaşanması evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına ve sonucunda evliliğin boşanma ile sonuçlanmasına neden olur. Güven sarsıcı davranışlar farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Örneğin evlilik içerisinde açıklanamayan telefon konuşmaları, gün içerisinde gidilen yerlerin ya da yapılanların eşten gizlenmesi… gibi davranışlar güven sarsıcı davranış nedeniyle boşanma davalarına konu olmaktadır.

Güven Sarsıcı Davranış Nedeniyle Boşanma

Güven sarsıcı davranış sonucunda boşanma davası açılabilmektedir. Söz konusu davranışlar evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olması nedeniyle de boşanma davalarına sıklıkla konu olabilmektedir. 4721 sayılı Medeni Kanun evliliğin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılabileceğine hükmeder. Kanuna göre ortak yaşam kurulması taraflardan beklenmeyecek şekilde evlilik birliği sarsılmışsa boşanma davası açılabilir. O yüzden evlilik içerisinde güven sarsıcı davranışlar boşanma davalarında hukuki sebep olarak öne sürülebilir.

Evlilikte Güven Problemleri

Evlilikte güven olmadığı zaman eşler arasındaki bağ zedelenmektedir. Güven sarsıcı davranışlar, özellikle aldatma nedeniyle boşanma davalarında ortaya çıkabilmekte ve aldatma şüphesi doğuran davranışlar da boşanma konusu olabilmektedir. Örneğin eşlerden birisinin diğer eşten habersiz telefon görüşmeleri yapması, başkaları ile buluşmalar, internet yazışmaları… gibi durumlar aldatma şüphesi doğurabilmekte ve evlilikte güven sarsıcı davranış olarak kabul edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda bireyler güven sarsıcı davranış nedeniyle boşanma davası açabilirler. Medeni Kanun’un 166. evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası koşullarını içerir ve bireyler, güven sarsıcı davranışlarının evlilik birliğini temelinden sarstığını öne sürerek boşanma davası açabilirler.

Güven Sarsıcı Davranış Nedeniyle Boşanma Davası Dilekçesi

Güven sarsıcı davranış sonucunda boşanma davası açacak olan kişilerin boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine başvuru yapmaları gerekir. Bu noktada boşanma dilekçesi hazırlanırken boşanma için öne sürülecek olan hukuki sebep doğru seçilmeli ve boşanma dilekçesinin hukuki altyapısı doğru kurgulanmalıdır. Boşanma dilekçesi açılacak olan davanın iskeletini oluşturur ve dava bu sebebe göre şekillenir. Güven sarsıcı davranış nedeniyle boşanma davası dilekçesi hazırlarken bireyler Medeni Kanunun 166. maddesine dayanarak boşanma dilekçesinin altyapısını kurgulamalıdırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


beş × 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>