İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının İngiliz Mahkemelerine açmış oldukları boşanma davası sonucu evliliklerini noktalamaları durumunda, bu hükmün Türkiye’de geçerliliği olmamaktadır. O nedenle boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekir. İngiltere’de boşanan Türklerin boşanma tanıma tenfiz davası açmamaları durumunda, Türkiye’de tekrar evlenmeleri mümkün olmamaktadır. O nedenle İngiliz Mahkemelerinde verilen boşanma kararının Türkiye’de tanınması için boşanma tanıma tenfiz davasının en kısa sürede açılması önerilir.

 

İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

İngiltere’de boşanan kişiler açısından Türkiye’de açılacak boşanma tanıma tenfiz davası için yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. Bireylerin Türkiye’de bir ikamet adresleri yoksa boşanma tanıma tenfiz davasını İstanbul Ankara ya da İzmir şehirlerinden birisinde açmaları mümkündür. Ayrıca İngiltere’de yaşayan kişilerin Türkiye’de bulunan boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları durumunda Türkiye’ye gelmeden de davalarını yürütmeleri mümkün olmaktadır. Bunun için Türkiye’ye gelme ve davaya katılma zorunluluğu yoktur.

 

İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ücreti Ne Kadar?

İngiltere’de boşandım Türkiye’de boşanmanın tanınmasını istiyorum diyen kişilerin merak ettiği konulardan birisi de boşanma tanıma tenfiz davası ücreti olmaktadır.  Tanıma ve tenfiz davaları ücreti içerisinde gerekli belgelerin toparlanması, çeviri masrafları, Türkiye’de mahkeme masrafları, boşanma tanıma tenfiz avukatı ücretleri gibi farklı unsurları içerir. İngiltere’de boşanmış kişiler açısından Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz avukatı tutulması zorunlu olmasa bile dava süreleri düşünüldüğünde ve hukuki prosedürlerin yerine getirilmesinin davanın sonucuna etkisi göz önüne alındığında boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmak mutlak fayda sağlamaktadır.

 

İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

İngiltere’de boşanmış Türk vatandaşlarının açacakları boşanmanın tanınması ve tenfizi davası süre olarak farklılık gösterebilmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki boşanma tanıma tenfiz davaları yıllarca sürebilmektedir. Hatta 4 5 sene sürmüş dava örnekleri de mevcuttur. Ama bireylerin İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz Davası ile ilgili hukuki prosedürleri doğru yürütmeleri davanın 1 hafta ile 3 ay arasında bir sürede de sonuçlandırılmasına olanak sağlar o nedenle bu konuda alınacak bir uzman desteği bireylere en kısa sürede boşanmanın Türkiye’de tanınmasını sağlar. Bu yüzden boşanma tanıma tenfiz avukatı tutulması önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


altı + 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>