İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi

Yurtdışında açılan boşanma davalarında alınmış olan mahkeme kararları, ülkemizde direk olarak geçerli olmamaktadır. Bu milletlerarası özel hukukun bir esasıdır. Milletlerarası özel hukuka göre her mahkeme kararı verildiği ülke içerisinde geçerlidir. Bu noktada İngiltere’de boşanan kişilerin ülkemizde tanıma ve tenfiz davası açmaları gerekecektir. İngiltere’deki boşanmanın tenfizi için açılacak olan dava aynı zamanda tanıma unsurlarını da barındıracağı için bu süreçte tenfiz davası açılması durumunda tanıma davası açılmasına gerek kalmamaktadır. Boşanma tenfiz davası açılmaması durumunda, İngiltere’de boşanan Türk vatandaşları, ileride nafaka, velayet, mal paylaşımı, miras paylaşımı, tazminat gibi bir çok hususta sorun yaşayabileceği gibi yeniden evlenmek istemesi durumunda da evlilik Türkiye’de evli görünüldüğünden dolayı gerçekleşmeyecektir.

 

İngiltere’deki Boşanmanın Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Yurtdışında boşanan kişilerin boşanma kararlarının ülkemizde tanınması ve tenfizi için açmaları gereken tenfiz davası için yetkili mahkemeler, tıpkı boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemeleridir. Yurtdışında ikamet eden kişiler açısından davanın açılabileceği yerler İstanbul, İzmir ve Ankara illeridir. Bireyler İngiltere’deki boşanmanın tenfizi için dava dilekçeleri ve gerekli belgeler ile birlikte başvuru yapabilirler.

 

İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi Ne Kadar Sürer?

İngiltere’deki boşanmanın tenfizi, hukuki sürecin nasıl yürütüldüğüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin bireysel olarak açılan tenfiz davaları 4 5 yıl sürebildiği gibi, her iki tarafın da farklı boşanma tenfiz avukatı tutarak bu davayı açmaları durumunda İngiltere’deki boşanmanın tenfizi süresi 1 2 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Burada tenfiz davası süresini belirleyen unsur, hukuki prosedürlerin doğru ve hızlı bir şekilde işletilebilmesidir. İngiltere’deki boşanmanın tenfizi için bireylere önerimiz, eşleri ile farklı boşanma avukatı tutarak davayı kısa süre içerisinde çözümlemeleridir. Zira boşanmanın tefizinin yapılmaması, ileride velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat, miras paylaşımı gibi bir çok hususta sorun yaşanmasına neden olmaktadır.

 

İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi Maliyeti

İngiltere’de boşanan Türk vatandaşlarının ülkemizde açacakları tenfiz davalarında ödemeleri gereken farklı kalemler vardır. İngiltere’deki boşanmanın tenfizi için gerekli belgelerin noter ya da konsolosluk onaylı olarak hazırlanması ve çevirisinin yapılması için ödenmesi gereken ücretler, boşanma tenfiz davası açılması ve yargılamanın yapılabilmesi için devlete ödenmesi gereken ücretler ve boşanma tenfiz avukatı tutulması durumunda, avukatlık vekalet ücreti için ödenmesi gereken ücretler, İngiltere’deki boşanmanın tenfizi maliyeti açısından belirleyici olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 × beş =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>