İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

İsviçre’de yaşadığı dönem içerisinde İsviçre mahkemelerine açmış olduğu boşanma davası neticesinde evliliğini sonlandıran Türk vatandaşları açısından bu boşanma işlemi Türkiye’de tanınmamaktadır. Milletler arası Özel Hukuka göre yurtdışı mahkemelerinin vermiş olduğu kararların Türkiye’de tanınması ve tenfizi gereklidir. O yüzden İsviçre’de boşanan Türk vatandaşlarının Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmaları zorunludur. Aksi durumda Türkiye’de hala yasal olarak evli görünülecektir. Diğer bir değişle İsviçre’de boşanmış kişiler tekrar evlenmek istemeleri durumunda evli görünmeleri nedeniyle bu evlilik gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle İsviçre’de boşanma davası açan kişilere en kısa süre içerisnde Türkiye’de de boşanma tanıma tenfiz davası açmaları önerilmektedir.

İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

İsviçre’de boşanma davası açarak evliliğini noktalayan kişilerin merak ettiği konulardan birisi, İsviçre’deki boşanmanın Türkiye’de tanınması için açılması gereken boşanma tanıma tenfiz davası nerede ve nasıl açılır konusudur. İsviçre’deki boşanmanın tanınması için açılacak boşanma tanıma tenfiz davası için yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. İsviçre’de yaşayan ve boşanma tanıma tenfiz davası açacak kişiler için boşanma tanıma tenfiz davası İstanbul İzmir ya da Ankara kentlerinden birisinde açılabilir ve bireylerin boşanma tanıma tenfiz davası için Türkiye’ye gelmelerine gerek yoktur. Türkiye’de tutulacak olan bir boşanma tanıma tenfiz avukatı ile Türkiye’ye gelmeden de boşanmanın tanınması ve tenfizi gerçekleştirilebilir.

 

İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Süresi

Boşanma tanıma tenfiz davası ile ilgili merak edilen konulardan bir diğeri ise ne kadar sürede boşanmanın tanınması ve tenfizi gerçekleşir konusudur. Boşanmanın tanınması ve tenfizi için süreç içerisinde atılacak olan adımlar önemlidir. Hukuki prosedürlerin hızlı işletilmesi durumunda İsviçre’deki boşanmanın Türkiye’de tanınması süresi 1 hafta ile 3 ay arasında değişmekte olup, tanıma tenfiz davası süresi hukuki bilgi ve deneyim eksiklikleri nedeniyle 3 4 yıl da sürebilmektedir. Bu nedenle İsviçre’de boşanan çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan ayrı ayrı boşanma tanıma tenfiz avukatı ile bu süreci yürütmeleri önerilir.

 

İsviçre’de boşananların açması gereken dava İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası 2015

İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası gerekli belgeler Nelerdir?

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


üç + 5 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>