Kadınlık Görevini Yerine Getirmeme

Evlilik içerisinde tarafların sorumlulukları vardır ve bu sorumlulukların yerine getirilmemesi eşlerin boşanmaları ile sonuçlanmaktadır. Kadınlık görevini yerine getirmek de evlilik içerisinde kadının sorumlulukları arasındadır. Kadınlık görevini yerine getirmeme durumunda evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılabilir. Kadınlık görevini yerine getirmeme davranışı farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Açılacak boşanma davasında hakimin boşanmaya hükmetmesi için kadınlık görevini yerine getirmeme davranışının meşru bir neden olmaksızın gerçekleşmesi ve evliliği temelden sarsması gerekmektedir.

 

Kadınlık Görevini Yerine Getirmeme Kapsamı Nedir?

Medeni Kanun evlilik içerisinde eşlerin eşit sorumluluğa sahip olduğuna hükmetmektedir. Fakat toplum yapımız örf ve adetlerimize göre ev işlerini yapma sorumluluğu kadına aittir. Her ne kadar ev işlerinin yapılmasında kadın ve erkek eşit sorumluluğa sahip olsalar da pratikte kadının ev işlerini yapmaması boşanma nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlık görevini yerine getirmeme nedeniyle boşanma kapsamında kadının ev işlerini yerine getirmemesi , çocukların bakımı ile ilgilenmemesi, eşiyle yatmaktan kaçınması gibi nedenler yer almabilmektedir. Kadınlık görevini yerine getirmeme nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için kadının meşru bir neden olmaksızın sorumluluklarında kaçması gerekir.

 

Kadınlık Görevini Yerine Getirmeme – Meşru Nedenler

Kadınlık görevini yerine getirmeme nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından kadının bu davranışının meşru bir neden olmaksızın gerçekleşmesi gerekir. Kadın hastalığı nedeniyle ev işlerini yapmaktan kaçınıyor ya da yine hastalığı nedeniyle eşiyle yatmıyorsa bu boşanma nedeni olarak öne sürülemez. Örneğin vajinismus hastası bir kadının eşiyle yatmaması olağan bir durumdur. Kadınlık görevini yerine getirmeme nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için kadının vajinismus hastalığı tedavisi olmayı reddetmesi gerekir.

 

Kadınlık görevini yerine getirmeme nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişiler bu süreçte, eşim kadınlık görevini yağmıyor, karım sorumluluklarını yerine getirmiyor, karım sorumluluklarını yerine getirmiyor, karım kadınlık görevini yerine getirmiyor… şeklinde ifade edebilmektedirler.
Bu süreçte boşanma davası açacak kişiler Medeni Kanunun 166. Maddesi uyarınca evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası açabilirler. Boşanma davası açılabilmesi kadar bu davanın yürütülebilmesi de önemli bir konudur. Zira velayet, mal paylaşımı, nafaka ya da tazminat gibi konularda hak kaybı yaşanma olasığı oldukça yüksektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


altı − 2 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>