Karımdan Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu eşlere boşanma hakkı tanımaktadır. Lakin bu hak belirli şartlara tabidir. Söz konusu kanuna göre eşlerin boşanabilmeleri için haklı boşanma gerekçelerine sahip olmaları gerekir. Türk Medeni Kanunu içerisinde boşanma nedenleri açıklanmaktadır. haklı bir boşanma nedenine sahip olmaksızın boşanabilmek mümkün değildir. Karımdan boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diyen bireylerin bu süreçte uzman bir boşanma avukatı ile görüşerek sağlıklı bir boşanma gerçekleştirmeleri mümkündür.

Karımdan Boşanmak İstiyorum Ama Nasıl?

Öncelikle boşanma davaları için boşanma avukatı tutulması zorunluluk arz etmemektedir. Fakat boşanma davası yıllarca sürebilen bir dava türü olması nedeniyle bireylerin bu süreçte uzman desteği almaları önerilmektedir.

Karımdan boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diye merak eden kişilerin boşanma davası açmaları gereken görevli mahkeme aile mahkemeleridir. Boşanma davası eşlerin son 6 ay birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan aile mahkemelerine boşanma talebiyle başvuru yapmaları gerekmektedir. Eşlerin birlikte yaşamamaları durumunda ise ikamet edilen yerde boşanma davası açılabilir.

Karımdan boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diyen bireylerin boşanma ile ilgili konularda eşleri ile mutabık kalmaları durumunda anlaşmalı boşanma davası açabilirler. Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi Medeni Kanun uyarınca belirli şartlara tabi tutulmuştur. Buna göre eşler en az bir yıl evli kalmış olmalıdır ve mutabık oldukları konuları içeren bir anlaşmalı boşanma davası protokolü (sözleşmesi) imzalamaları gerekir. Anlaşmalı boşanma protokolü ciddi bir belgedir ve uzman bir boşanma avukatı tarafından hazırlanmaması, boşanma davası sürecini olumsuz etkileyebileceği gibi boşanma sonrasında yaşanabilecek hak kayıpları riskini de arttırmaktadır. Bu nedenle karımdan boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diyen bireylerin bu süreçte anlaşalı boşanma avukatı ile görüşmeleri önerilir.

Karımdan boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diye bireylerin eşleri ile boşanma konularında anlaşamaması durumunda ise açılacak olan boşanma davası türü çekişmeli boşanma davasıdır. Çekişmeli boşanma davalarında eşler sıklıkla hak kaybı yaşamaktadır. Eşler çekişmeli boşanma süreci içerisinde çocukların velayeti, mal paylaşımı, nafaka ödenip ödenmemesi ya da tazminat gibi konularda fikir birliği sağlayamamaktadır bu durum da boşanma sonrası yaşanabilecek hak kaybı riskini arttırmaktadır. O nedenle çekişmeli boşanma sürecinde eşlerin deneyimli bir boşanma avukatı ile süreci yönetmeleri önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dört + = 11

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>