Kocamdan Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kocamdan boşanmak istiyorum diyen bireyler açısından yasal olarak evliliğin sonlandırılabilmesi için 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde belirlenmiş olan boşanma nedenleri arasından biri ve ya daha fazlasına sahip olunması gerekir. Haklı bir boşanma nedeni olmaksızın evlilik sonlandırılamaz. O nedenle kocamdan boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diyen kişilerin ortada boşanma nedeni olamadan açacakları boşanma davası reddedilecektir.

Kocamdan Boşanmak İstiyorum

Kocamdan boşanmak istiyorum diyen bireylerin en kısa süre içerisinde boşanmak istemeleri durumunda eşleri ile boşanmaya ilişkin her konuda uzlaşma içerisinde olması gerekir. Bu durumda eşler anlaşmalı olarak boşanma gerçekleştirebilecekleri için  en kısa sürede boşanabilirler. Anlaşmalı boşanma ile evliliklerin sonlandırılması sürecinde bireyler boşanma davası avukatları ile anlaşmalı boşanma davası açmaları durumunda tek celsede boşanma gerçekleştirebilirler. Bu da ortalama olarak 10 gün ile 3 ay arasında bir süre anlamına gelir.

Diğer yandan kocamdan boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diyen kişilerin boşanma ile ilgili her hangi bir konuda (velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat…gibi) eşleri ile hem fikir olamamaları durumunda çekişmeli boşanma davası açmaları gerekir. Çekişmeli boşanma davalarında yukarıda saydığımız konularda hak kaybı yaşanması oldukça sık rastlanan bir durumdur. O nedenle kocamdan boşanmak istiyorum diyen kişilerin boşanma davası sürecinde hukuki prosedürler etkin bir şekilde yürütmeleri gerekir. Aksi durumda boşanma davası sonucu hak kaybına uğrayabilecekleri gibi boşanma davasının reddi gibi bir durum ile de karşılaşabilirler. O nedenle gerek anlaşmalı boşanma olsun gerekse de çekişmeli boşanma olsun kocamdan boşanmak istiyorum diyen kişilerin boşanma davası avukatları ile boşanma sürecini yürütmeleri önerilmektedir.

Kocamdan Boşanmak İstiyorum Ne Yapabilirim?

Kocamdan boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diyen kişilerin bu süreçte boşanma davası açmaları gereken görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Kocamdan boşanmak istiyorum diyen kişiler eşleri ile birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine başvuru yaparak boşanma davası açmaları mümkündür.

Boşanma davası zor bir süreçtir ve bireyler bu süreç içerisinde sosyal ve psikolojik açıdan bir çok olumsuzlukla karşılaşabilirler. O nedenle boşanma davası sürecinin hızlı bir şekilde sonuçlandırılması kocamdan boşanmak istiyorum diyen kişilerin menfaatine olacaktır. Her ne kadar boşanma davası için boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa bile ülkemizdeki boşanma davası süreleri düşünüldüğünde boşanma avukatı tutmak eşlere avantaj sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


üç × = 21

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>