Nasıl Tek Celsede Boşanma Gerçekleştirilir?

Tek celsede boşanma, eşlerin açacakları boşanma davasının ilk duruşmada neticeye bağlanması ve yasal olarak ayrılmaları kavramıdır. Tek celsede boşanma nasıl gerçekleştirilir diye merak eden bireyler açısından tek celsede boşanma gerçekleştirilmesinin tek yolu eşleri ile uzlaşma içerisinde olmalarıdır. Eşlerin boşanma süreci içerisinde fikir birliği sağlayamamaları açılacak olan boşanma davasının çekişmeli boşanma davası olmasına neden olacaktır. Tek celsede boşanmak istiyorum diyen kişilerin eşleri ile uzlaşmaları, anlaşmalı boşanma davası açılabilmesinin en önemli şartlarından birisidir.

Tek Celsede Boşanma – Anlaşmalı Boşanma Davaları

Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi 4721 sayılı Türk Medeni Kanununa göre belirli koşullar dahilinde yapılabilmektedir. Kanun anlaşmalı boşanma şartları olarak belirttiği bu koşullar içerisinde öncelikle eşlerin en az bir yıl evli kalmış olmalarını, boşanma konularında hem fikir olduklarını ve tüm konularda anlaştıklarını beyan ettikleri bir anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalamalarını ve son olarak açılacak olan anlaşmalı boşanma davası duruşma gününde mahkeme salonunda hazır bulunmalarını istemektedir.

Tek celsede boşanma gerçekleştirilmek istenmesi durumunda yukarıda belirtilen koşulların sağlanmış olması gerekir. Aksi durumda tek celsede boşanma gerçekleştirmek imkansızdır. tek celsede boşanma gerçekleştirilmesinin ana unsurlarından birisi olan anlaşmalı boşanma protokolü, uzmanlık gerektirmektedir ve bireylerin bu aşamada uzman bir boşanma avukatı ile görüşerek anlaşmalı boşanma protokolü hazırlatmaları gerekir. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yapılacak olan hatalar tek celsede boşanma gerçekleştirilmesini engelleyebileceği gibi anlaşmalı boşanma davasının reddi gibi bir sonuçta çıkarabilmektedir.

Çekişmeli boşanma davalarının yıllar sürebildiği düşünülürse tek celsede boşanmak istiyorum diyen kişilerin bu süreçte deneyimli bir boşanma avukatı tutmaları onların gerek süre kaybı gerekse de diğer hak kayıpları ile karşılaşmamalarını sağlayabilmektedir. Her ne kadar boşanma avukatı tutulması zorunlu değilse de boşanma avukatı bireylere tek celsede boşanabilmek için gerekli hukuki desteği sağlamaktadır.

Tek Celsede Boşanma Süresi

Tek celsede boşanma gerçekleştirilmesi süre olarak ortalama 1 ay ile 3 ay arasında değişmektedir. Bu süreyi belirleyen bir takım unsurlar bulunur. Anlaşmalı boşanma davasının açılacağı Aile Mahkemesinin iş yükü, tutulacak olan boşanma avukatının deneyimi, eşlerin gerekli belgeleri hazırlamaları gibi unsurlar tek celsede boşanma gerçekleştirilme süresini belirleyen önemli unsurlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dokuz − 5 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>