Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Davası Nedeni Sayılır Mı?

Boşanma davası açacak kişilerin dava sonucunda evliliklerini yasal olarak sonlandırabilmeleri için Medeni Kanun içerisinde belirlenmiş boşanma nedenlerinden biri ve bir kaçına sahip olmaları gerekir. Şiddetli geçimsizlik boşanma nedenleri arasında yer alır fakat. Halk dilinde şiddetli geçimsizlik olarak ifade edilen durumun hukuki karşılığı evlilik birliğinin temelden sarsılması olarak adlandırılır.

 

Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Nedenidir!

Şiddetli geçimsizlik boşanma nedeni sayılır mı diye merak eden kişilerin bu süreçte boşanmayı getiren olay ve ya olaylar dizisini açacakları boşanma davası içerisinde ispat etmeleri gerekmektedir. Boşanma davası içerisinde evliliğin temelden sarsılmasına ve birlikte yaşamanın imkansızlığına hakim nezdinde kanaat oluşturmaları şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmak isteten kişilerin yerine getirmeleri gereken esas unsurdur.

Şiddetli geçimsizlik sonucu boşanmak isteyen kişilerin boşanma sürecinde hukuki açıdan yerine getirmeleri gereken hukuki prosedürler oldukça karışık olabilmektedir. Boşanma davası açılması gereken yetkili mahkemenin doğru tespit edilmesi, boşanma davası için gerekli boşanma davası belgelerinin eksiksiz ve hukuka uygun şekilde hazırlanması, boşanma davası içerisinde öne sürülen boşanma nedeninin ispatı adına etkili bir savunma yapılması… gibi işlemler boşanma davası için gereken hukuki prosedürlerdir. Bu konuların kolayca giderilebilmesi için bireylerin hukuki bilgi ve deneyime ihtiyaçları vardır. O nedenle şiddetli geçimsizlik boşanma davası nedeni sayılır mı diyen kişilere boşanma davası açılması sürecinde uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilmektedir.

Boşanma avukatı tutmak, diğer tüm dava türlerinde olduğu gibi zorunlu değildir. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmak istiyorum diyen kişilerin boşanma davası süresi ve boşanma sonrası yaşayabilecekleri hak kayıpları düşünüldüğünde boşanma avukatı tutmak onların menfaatine olacaktır. Zira boşanma davası süre olarak 3 4 yılı bulabileceği gibi boşanma davasının reddi durumunda bireyler tekrar şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açabilmeleri için 3 yıl beklemek zorundadırlar. Bu da bireylere yıllarca sürebilecek bir zaman kaybı anlamına gelmektedir. Diğer yandan boşanma davası sonrası taraflar velayet, mal paylaşımı, nafaka ya da maddi manevi tazminat anlamında hak kaybı yaşayabilmektedirler. O yüzden boşanma avukatı tutmak zorunlu olmasa bile bireylere şiddetle tavsiye edilmektedir.

 

Aşağıda Şiddetli geçimsizlik ve boşanma davası ile ilgili merak edilen konular yer almaktadır.

şiddetli geçimsizlik boşanma dilekçesi örneği avukatsız

şiddetli geçimsizlik boşanma davası ne kadar sürer

şiddetli geçimsizlik boşanma dilekçesi örneği

şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma talebi

şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma talebi

şiddetli geçimsizlik boşanma ve adaletsizlik

şiddetli geçimsizlik olarak boşanma davası

şiddetli geçimsizlik tazminat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 + = onbir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>