Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma

Aile birliği içerisinde eşler hayatlarını ortak bir noktada birleştirme amacıyla yola çıkarlar fakat kimi zaman istenilen şekilde bir hayat elde edilemeye bilmektedir. Her ne kadar evliliğin ortak noktalar üzerinde temellendirilmesi söz konusu ise de sorun ve tartışma evlilik içerisinde yaşanabilen durumlardır. Fakat kimi zaman bu tartışma ve sorunlar evlilik birliğinin zedelenmesine neden olacak şekilde şiddetli olabilmektedir. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma günümüzde sıklıkla karşılaşılan boşanma nedenleri arasındadır. Eşler şiddetli geçimsizlik yaşamaları nedeniyle mevcut evliliğini sonlandırmak isteyebilmektedirler.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma – Hukuki Sebep

Şiddetli geçimsizlik, evlilik birliğini temelden sarsan unsurlar arasındadır ve Medeni Kanunun 166. Maddesi uyarınca evlilik birliğinin temelden sarsılması kapsamında değerlendirilerek boşanma davası açılabilmektedir. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte çoğu zaman eşleri ile uzlaşma içerisinde olarak boşanmaları mümkün olmamaktadır.

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan boşanma davaları genellikle çekişmeli boşanma davası niteliğinde olmaktadır. Şiddetli geçimsiz olması durumunu boşanma nedeni olarak öne süren bireylerin eşleri ile boşanmanın tüm konularında hemfikir olmaları anlaşmalı boşanma davası açılabilmesini sağlamaktadır. Anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli boşanma davaları ile kıyaslandığında hem daha kısa sürede sonuçlanmaktadır hem de daha sancısız bir boşanma süreci geçirilmesine olanak sağlamaktadır.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma – Haklarınızı Koruyun

Eşlerin hem fikir olmaması sonucunda açılacak olan boşanma davasında sıklıkla hak kaybı yaşanabilmektedir. Bu nedenle şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanma davası açacak olan bireylerin uzman bir avukat tutmaları önerilmektedir. Zira çocuğun velayeti, mal paylaşımı, maddi manevi tazminat ya da nafaka gibi konularda hak kaybı yaşanması olasılığı daha fazla olmaktadır.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma – Boşanma Davasında Kusur

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davalarında hakim boşanmaya hükmetmeden önce şiddetli geçimsizliğe ilişkin durum ve olayları incelemektedir. Bu süreçte davanın tarafları şiddetli geçimsizliğe neden olan olaylar içerisindeki tutum ve davranışlarını etkili bir şekilde savunmak durumundadır. Aksi taktirde şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan boşanma davası içerisinde kusurlu olunması nafaka, tazminat ve velayet gibi konulara direk etki edebilmekte ve bireylerin hak kaybı yaşama olasılıklarını da arttırmaktadır.

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açacak olan kişilerin bu süreçte boşanma avukatı tutmaları her ne kadar zorunlu olmasa bile ülkemizdeki boşanma davası süreleri ve yaşanılan hak kayıpları düşünüldüğünde onlara mutlak yarar sağlayan unsurların başında gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dokuz − = 3

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>