Tek Celsede Boşanmak İçin Yapılması Gerekenler

Tek celsede boşanma gerçekleştirilmesi için bireylerin yapmaları gereken eşleri ile boşanma konularının tümünde uzlaşma içerisinde olmasıdır. Boşanmayı ilgilendiren konular, çocuğun velayeti, evlilik içerisinde edinilen malların nasıl paylaşılacağı, tarafların tazminat talebi olup olmadığı, nafaka konusunda her hangi bir istek olup olmadığı gibi farklı konular olabilmektedir. Boşanmayı ilgilendiren tüm konularda eşlerin hem fikir olmaları durumunda anlaşmalı boşanma şartlarının da yerine getirilmesi ile birlikte tek celsede boşanma yapılabilmektedir.

Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapılmalı

Tek celsede boşanma için yapılması gereken eşlerin her konuda hem fikir olmaları ve bunun yanı sıra anlaşmalı boşanma şartlarının yerine getirilmesidir. Anlaşmalı boşanma şartları 4721 sayılı Medeni Kanun içerisinde belirtilmiştir. Buna göre eşler en az 1 yıl boyunca evli kalmış olmalı, boşanmayı ilgilendiren tüm konularda hem fikir olduklarını beyan ettikleri anlaşmalı boşanma protokolü imzalamaları ve boşanma davası duruşma günü ve saatinde mahkemede hazır olmaları şeklinde sıralanabilmektedir.
Tek celsede boşanmak için eşlerin imzalayacakları anlaşmalı boşanma protokolü oldukça önemlidir. Zira anlaşmalı boşanma protokolünün hukuki temellere dayanmaması durumunda anlaşmalı boşanma davası reddedilebilir. O nedenle tek celsede boşanmak istiyorum diyen bireyler mutlaka uzman bir boşanma avukatı nezaretinde boşanma davasını açmalıdırlar. Boşanma avukatı tutmak her ne kadar zorunlu olmasa da boşanma avukatı tutmak boşanma davasının bir an evvel sonuçlanması ve bireylere zorlu boşanma sürecinden en kısa sürede sıyrılma olanağı sunmaktadır.

 

Tek celsede boşanmak için bireyler anlaşmalı boşanma davasını son altı ay içerisinde eşleri ile birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesinde açmalıdırlar. Boşanma davasında yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. O nedenle bireyler son altı ay içerisinde birlikte ikamet edilen Aile Mahkemesine boşanma istemiyle dava açabilirler.

Tek celsede boşanmak, açılacak anlaşmalı boşanma davasında gerekli prosedürlerin en doğru şekilde yerine getirilmesi ile mümkün olacaktır. O yüzden anlaşmalı boşanma protokolü bu konuya vakıf olan bir kişi tarafından hazırlanmalıdır. Zira anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yapılacak hatalar, davanın süresini uzatabileceği gibi boşanma davasının reddedilmesi ile de sonuçlanabilir. Örneğin eşlerin boşanma konularından olan velayet konusunda anlaşmaları fakat velayeti almayan kişinin çocuğu hangi şartlar altında görebileceği konusunda anlaşamamaları davanın tek celsede sonuçlanmamasına neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− bir = 2

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>