Tek Taraflı Boşanma Davası

Boşanma sürecinde çoğu zaman eşler uzlaşmazlık yaşayabilmektedirler. Bu durum eşlerden birisinin boşanmak istememesinden kaynaklanabildiği gibi her iki eşin boşanmayı istemesi fakat boşanmanın maddi ve manevi sonuçlarında uzlaşamamasından da kaynaklanabilmektedir. Bu durumda tek taraflı boşanma davası olarak adlandırılan çekişmeli boşanma davasının açılması gerekir. Bu yazımızda tek taraflı boşanma davası nasıl açılır, tek taraflı boşanma davası için gerekli belgeler, tek taraflı boşanma dilekçesi ve boşanma sürecinin nasıl işleyeceği üzerinde duracağız.

Tek Taraflı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eşlerin boşanma konusunda anlaşmazlık yaşamaları durumunda boşanmayı isteyen birey, 4721 sayılı Medeni Kanunda yer alan boşanma sebeplerinden birisini ve ya daha fazlasını boşanma nedeni olarak öne sürerek çekişmeli boşanma davası açmalıdır. Tek taraflı olarak boşanma davalarında davacı, öne sürdüğü boşanma sebebini ispat etmekle yükümlü olduğundan boşanma süreci anlaşmalı boşanma davaları ile kıyaslandığında daha uzun ve belirli bir araştırma sürecini de beraberinde getirmektedir. Tek taraflı açılacak olan boşanma davasında, davacı birey, yetkili Aile Mahkemesine (aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesine) tek taraflı boşanma dilekçesi ile başvuru yapar. Başvurunun ardından boşanma davası açılmış olup duruşma günü davacıya bildirilir. Sonrasında ise, öne sürülen boşanma nedeninin ispatı için bilirkişi atanması, tanıkların dinlenmesi, delillerin araştırılması gibi süreçlerle davada haklılığın kanıtlanması gerekecektir.

Tek Taraflı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Tek taraflı boşanmalar hukuki süreç açısından zorlu ve uzun bir maraton olacaktır. Bu süreçte tek taraflı boşanma davası açan kişi davadaki haklılığını kanıtlamak adına öne sürdüğü boşanma sebebini ispat etmelidir. Diğer yandan tek taraflı boşanma davalarında sıklıkla yaşanılan bir başka durum ise, davalının karşı dava açarak kendi savı üzerinden ilk açılan boşanma davasında belirtilmiş boşanma sebebini çürütme girişimi dava sürecini daha da uzatan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Tek taraflı boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarından çok daha uzun sürmektedir. Anlaşmalı boşanma davaların taraflar tek celsede boşanabilirken, tek taraflı boşanma davası ortalama olarak 4 ile 6 celse arasında sürecektir. Bu da davanın minimum bir yıl içerisinde sonuçlanmasına neden olacaktır.

Tek Tarafları Boşanma için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tek taraflı boşanmalarda gerekli belgeler, davanın niteliğine göre farklılık gösterse de ilk etapta davayı açak olan kişinin bu hususta tek taraflı boşanma dilekçesi ile başvuru yapması gerekir. Dava içerisinde ise, öne sürülen boşanma sebebine göre gerekli belgeler de farklılık gösterir. Örneğin akıl hastalığı nedeniyle boşanma davası açılmış ise, davacının bu sebebi ispat edebilmesi için hastane ve doktor raporu sunması gerekir. Ya da aldatma nedeniyle boşanma davası açılmış ise, aldatmaya ilişkin otel kayıtları, telefon ve mesaj kayıtları gibi belgeler mahkemeye sunulmalıdır.

Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Boşanma dilekçesi açılacak olan davanızın iskeletini oluşturur. Bu belge içerisinde boşanmayı getiren olayların izahı, boşanma sonrası velayet mal paylaşımı nafaka tazminat gibi hususlardaki istek ve talepler, boşanmanın tarafları… gibi temel bilgiler yer alır. Boşanma dilekçesinin hukuka uygun şekilde hazırlanması gerekir. Aksi durumda davanın reddi gibi bir sonuç ortaya çıkabilmekle birlikte boşanma sonrası hak kaybı yaşanma ihtimali de doğacaktır. Bu yüzden tek taraflı boşanma dilekçesi hazırlanırken mutlaka uzman bir avukattan destek almanız önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× 6 = kırk sekiz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>