Türkiye’de Evlenip Yurtdışında Boşanma

Evliliğini Türkiye’de yapıp yurtdışında bulunduğu ülke mahkemesine açmış olduğu boşanma davası ile boşanan Türk vatandaşlarının bu boşanma işlemleri Türkiye’de tanınmamaktadır. Yani yabancı mahkeme kararlarının ülkemizde geçerliliği olmamaktadır. O nedenle yabancı mahkemede boşanan kişilerin bu kararı Türkiye’de onaylatması gerekir. Boşanma tanıma tenfiz davası olarak adlandırılan bu süreçte bireyler Boşanmanı Türkiye’de tanınması ve tenfizini sağlamaktadırlar. Boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda vatandaşlar Türkiye’de hala yasal olarak evli görüneceklerdir. Yeniden evlenilmek istenmesinde ise hala yasal olarak evli olunması nedeniyle evlilik gerçekleşmeyecektir. Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma gerçekleştiren kişiler açısından boşanma tanıma tenfiz davası ivedilikle açılmalıdır.

 

Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanan kişilerin açacağı boşanma tanıma tenfiz davası ile ilgili merak edilen konulardan birisi de boşanma tanıma tenfiz davasının nerede açılacağıdır. Boşanma tanıma tenfiz davası açılacak yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Hali hazırda yurtdışında yaşayan kişiler Türkiye’ye gelmeden de bu davayı açabilirler. Türkiye’de ikamet etmeyen kişiler açısından boşanma tanıma tenfiz davası İstanbul’da İzmir’de ya da Ankara’da açılabilir. Bireyler Türkiye’de tutacakları boşanma tanıma tenfiz davası avukatı hukuki süreci yurtdışından yürütebilirler.

 

Boşanma tanıma tenfiz davalarında süre atılacak adımlara göre farklılık göstermektedir. Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma işlemi gerçekleştiren eşlerin ikisinin de Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları ortalama olarak 1 hafta ile 3 ay arasında bir sürede boşanmanın tanınmasını sağlarken, tarafların bu süreci kendileri yürütmek istemeleri durumunda boşanma tanıma tenfiz davası yıllarca sürebilmektedir.

 

Türkiye’de Evlenip Yurtdışında Boşanma Durumunda Karşılaşılabilecek Sorunlar

Türkiye’de Evlenip Yurtdışında Boşanma işlemi gerçekleştiren bireyler açısından Milletlerarası Özel hukuk esasları doğrultusunda yapmış oldukları boşanmanın ülkemizde geçerli hale getirilebilmesi süreci karmaşık bir süreç olabilmektedir. Tanıma tenfiz davası açılmamış olması durumunda bireyler ileride daha büyük sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilirler. Örneğin çocuğun velayeti, mal paylaşımının nasıl yapılacağı, tazminat kararının nasıl uygulanacağı, nafaka ödemelerinin nasıl yapılacağı gibi bir çok hususta sorun yaşanabileceği gibi ileride mirasın nasıl paylaşılacağı konusunda da sıkıntılar ile karşılaşılabilmektedir. Diğer yandan Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma durumunda bu boşanma ülkemizde geçerli olmadığından bireyler yeniden evlenmek istemeleri durumunda kanunen evli görünmeleri nedeniyle de yeni evlilik yapamamaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dört + 9 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>