Üvey Çocuğa Kötü Davranma Sonucu Boşanma Davası

Üvey çocuğa karşı kötü muamele yapılması boşanma nedenleri arasında sayılmaktadır. Evlilik birliği içerisinde üvey çocuğa yapılan kötü davranışlar farklı şekillerde ortaya çıkabilmekte ve bireyler bu nedenle boşanma davası açabilmektedirler. Medeni Kanun da birlikte yaşamanın eşlerden beklemeyecek şekilde sarsılması durumunda boşanmanın gerçekleşeceğine hükmetmektedir.

 

Üvey çocuğa karşı kötü davranmanın farklı şekillerde ortaya çıkabileceğini söylemiştik. Bu açıdan üvey çocuğun diğer çocuklardan ayrılması, üvey çocuğa aşırı şiddet uygulanması, üvey çocuğa baskı yapılması, korkutma, üveye çocuğu dışlama, üvey çocuğa ilgi göstermeme, üvey çocuğu aç bırakma biçimlerinde kötü davranış sergilenebilmektedir.

 

Üvey çocuğa kötü davranma nedeniyle açılacak boşanma davalarında bireyler Aile Mahkemelerine boşanma davası dilekçeleri ile birlikte başvuru yapabilirler. Boşanma davası için gerekli olan boşanma dilekçesi önemli bir husustur ve bireylerin boşanma sürecini direk olarak etkilemesi açısından uzman bir boşanma avukatı ile boşanma sürecinin yürütülmesi önerilmektedir.

Üvey Çocuğa Kötü Davranma

Üvey çocuğa karşı kötü tutum ve davranış sergilenmesi durumunda boşanma davası açacak kişilerin boşanma sonrası velayet mal paylaşımı tazminat ve nafaka ile ilgili konularda haklarının korunabilmesi adına hukuki prosedürleri doğru bir şekilde yerine yetirmeleri gerekir. Aksi durumda boşanma neticesinde hak kaybı yaşanması söz konusu olabilirken boşanma davasının reddi gibi bir durum da ortaya çıkabilmektedir.

Üvey Çocuğa Kötü Davranma – Hukuki Sonuçlar

Bilindiği gibi boşanma davasının reddi durumunda bireyler 3 yıl içerisinde tekrar aynı nedenle boşanma davası açamamaktadırlar. O nedenle üvey çocuğa karşı kötü davranış sergilenmesi sonucu açılacak olan boşanma davalarında kişiler istenilen neticenin alınabilmesi adına boşanma sürecini etkin bir şekilde yürütmelidirler.

 

Boşanma davası avukatları boşanma süreci içerisinde ihtiyaç duyulan hukuki desteği sağlarken müvekkillerinin boşanma istemlerinin en kısa süre içerisinde gerçekleşmesini sağlamanın yanı sıra velayet mal paylaşımı nafaka ve tazminat gibi konularda da hak kaybı yaşanmasının önüne geçebilmektedirler.

 

Üvey çocuğa kötü davranma nedeniyle boşanmak isteyen kişilerin bu süreçte açacakları boşanma davası içerisinde bu davranışı ispat etmeleri gerekir. Kötü muamelenin fiziksel olması durumunda alınacak hastane raporu ile ispatın yapılabilmesi mümkündür. Bunun dışında tanık ifadeleri de üvey çocuğa kötü muamele nedeniyle boşanma davalarında etkilidir. Fakat kimi zaman fiziksel olarak kanıtlanamayacak davranışlar da görülebilmektedir. Örneğin çocuğun psikolojik baskı altına alınması, dışlanması, ilgi gösterilmemesi gibi davranışlar çocuk psikoloğu tarafından ortaya çıkarılabilmektedir. Bu anlamda fiziksel olarak kötü davranış olmaması fakat psikolojik olarak çocuğa kötü davranılması durumunda pedagog aracılığı ile bu durumun ispatı mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 − bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>