Velayet Davası Nasıl Kazanılır?

Boşanma davalarında en çok üzerinde durulan konulardan birisi de çocuğun velayetinin kimde olacağı konusudur. Hakimler boşanma davalarında velayete ilişkin karar verirken çocuğun menfaatini gözetmektedir. Velayet davalarında asıl unsur çocuğun menfaatidir. Buna göre velayet davası nasıl kazanılır diyen kişi açısından, çocuğun hangi ebeveyn tarafından alınacağı, çocuğun velayetinin kime verileceği, velayeti almayan bireyin çocuğu hangi koşullarda ve ne sıklıkla göreceği tamamen çocuğun menfaati gözetilerek verilen bir karardır.

Velayet Davası Nasıl Kazanılır – Yapılması Gerekenler

Buna göre boşanma süreci içerisinde hakim hangi ebeveynin çocuğa daha iyi bir yaşam sunacağı, çocuğun eğitiminin hangi koşullarda daha iyi sağlanacağı, çocuğa ilişkin gerek maddi gerekse de psikolojik ihtiyaçların nasıl karşılanacağı gibi konular çocuğun velayetinin kime verileceğini büyük ölçüde belirlemektedir.

Diğer yandan çocuğun boşanma süreci içerisinde bulunduğu yaş, kiminle yaşamak istediğine karar verebilecek akla sahip olması gibi hususlarda velayet kararında etkili olmaktadır. Çocuğun yaşının küçük olması durumunda davalarda sıklıkla çocuk anneye verilemektedir. Bu konuda hakimler çocuğun anne şefkatine ihtiyaç duyacağı bu nedenle çocuğun annesinde kalması yönünde kanaat kullanabilmektedirler. Fakat velayet, kesin bir hüküm niteliği taşımadığından çocuğun ileriki dönemde velayetinin değiştirilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Velayet davalarında çocuğun velayetini almak isteyen bireylerin sıkı bir savunma yapmaları onlara velayeti alma hususunda avantaj sağlamaktadır.

Velayet Davası Nasıl Kazanılır- Hakim Ne Sorar

Velayet davası nasıl kazanılır diye merak eden kişilerin etkili bir savunma yaparak çocuğun velayetini almaları mümkün olabilmektedir. Esas yapılması gereken iş velayet kararı alabilmek adına hakim kanaati oluşturulmasıdır. Hakim kanaati oluşturulması için bireylerin bu süreçte hukuki destek almaları önerilmektedir. Her ne kadar boşanma ve velayet davaları için avukat tutulması zorunlu olmasa bile bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması çocuğun velayetini alma açısından bireylere mutlak fayda sağlar.

Mahkemenin vermiş olduğu velayet kararının kesin bir hüküm niteliğinde olmadığına değinmiştir. Bireyler boşanmadan yıllar sonra bile çocuğunun velayetini karşı taraftan alma adına velayet davası açabilirler. Velayetin değişitirilmesi adına açılacak velayet davası içerisinde birey çocuğun mevcut koşullarından hada iyi koşullara kendisi ile ulaşabileceği yönünde hakimi ikna edebilirse velayetin değiştirilmesi söz konusu olacaktır.

 

3 thoughts on “Velayet Davası Nasıl Kazanılır?

  1. Merhaba,ben 5 yıllık evliyim ancak evliliğim boyunca şiddet hakaret tehdit aşagilanma evde huzursuzluk yasamaktaydim.08/08/2015 tarihinde 4 yaşındaki oğlumu alma fırsatım olmadan eski işyerinde beraber çalıştığımız erkek arkadaşımın yardımıyla evi terk ettim.suanda o erkek arkadaşımla yaşıyorum.ancak 17/08/2015 tarihinde kütahya merkezden bosanma davami açtım.2aydir o erkek arkadsimla yaşıyorum çocuğun velayetini alabilirmiyim.bundan sonra kutahyanin bir köyünde yasiyor olucam.babası baska bir şehirde yasicagini velayetinide istemememi söylüyor.hakim bu hususta 4yasindaki bir çocuğun ekonomik koşullarına bakarmi.ben evliligim boyunca bi anne olarak cocugumla herzaman ilgilenen ve ahlaki yönden olsun zeka gelişimi yönünden olsun bu zamana kadar verimli bir anne oldum.çocuk su anda halasında kaliyor babasi 1aydir yanina gitmio halasi calisio ve bosanmis kendi çocuğuna yeterince zaman ayiramio dedesi trafik kazasi geçirdi sağlık durumu elverişli degil bunun beraberinde 2.eşi yeşil rapor düzeyinde pskolojik ilaçlar kullanio baba çalışmak zorunda ama baba bana birakcan ben krese veya bakiciya vericem dio oglum okul istemio baska bi sehirde bi bakiciya guvenipte çocuğumu tanımadığım bir bakıcıya teslim etmek istemiyorum resmi olarak bosandigimda belirtmis oldgm erkek arkadasimla evleneceğim bu kisininde 5yasinda onceki eşinden bir oglu var ara ara babasinda kalıyor.yeni Kadın hakları yasasında kadın boşanma davasını açtığı tarihten itibaren istediği kişiyle yaşama hakkı varmış dogru mu?25/12/2015 tarihinde ilk mahkememiz var velayetini bu doğrultuda istediğim taktirde oglumu alabilme şansım olurmu?Bilgilendirirseniz sevinirim.İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× iki = 16

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>