Yabancı Mahkemede Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Yurtdışında yaşadığı dönemde bulunduğu ülkedeki mahkemelere boşanma talebiyle dava açan Türk vatandaşlarının bu boşanma kararlarının Türkiye’de tanınması için tanıma tenfiz davası açılması gerekmektedir. Yabancı mahkemede boşanma kararı verilmesi durumunda bu karar Milletlerarası Özel Hukuka göre Türkiye’de tanınmamaktadır. Bu nedenle farklı ülkelerde boşanma gerçekleştiren kişiler ülkemizde boşanma tanıma tenfiz davası açmamaları durumunda yasal olarak hala Türkiye’de evli görünmektedirler. Bu durum ancak açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası ile aşılabilir.

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanma hükmünün ülkemizde tanınması adına açılacak boşanma tanıma tenfiz davalarında süre en fazla merak edilen konular arasındadır. Boşanmanın ülkemizde tanınması dava süresi, bireylerin bu süreci nasıl yürüttükleri ile ilintilidir. Bu anlamda boşanma tanıma tenfiz davası açacak kişilerin gerekli belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamaları, boşanma tanıma tenfiz davasını nerede açacakları ve boşanma tanıma tenfiz avukatı tutup tutmamaları gibi unsurlar belirleyici olmaktadır.

Yabancı ülke mahkemesince verilen boşanma hükmünün Türkiye’de tanınması için açılacak boşanma tanıma tenfiz davalarında yetkili mahkemesi Aile Mahkemesidir. Bireylerin Türkiye’de bir ikamet adreslerinin olmaması durumunda boşanma tanıma tenfiz davaları İstanbul, İzmir ya da Ankara’da açılabilmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davasının açılacağı Aile Mahkemesinin iş yükü boşanma tanıma tenfiz davasının süresine etki etmektedir.

Boşanma tanıma tenfiz davasının süresini belirleyen en önemli unsur hukuki prosedürlerin gerektiği şekilde giderilmesidir. O nedenle yabancı ülkede boşanan Türk vatandaşlarının ülkemizde bulunan boşanma tanıma tenfiz avukatları ile bu süreci yürütmeleri önerilmektedir. Yurtdışında boşanan çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı farklı boşanma tanıma tenfiz avukatına vekalet vermeleri boşanmanın tanıması süresini 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede sonuçlandırabilmektedir. Yabancı ülkede boşanan kişilerin boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmamaları durumunda hukuki bilgi ve deneyimlerinin eksik olduğu düşünülürse boşanma tanıma tenfiz davası yıllarca sürebilmektedir.

Boşanma tanıma tenfiz davalarında gerekli evrakların toparlanması da boşanmanın tanınma süresi için etkili olmaktadır. Öyle ki gerekli belgelerin yurtdışından gönderilmesinin beklenmesi tanıma tenfiz süresinin en az 7 8 ay uzamasına neden olacaktır.

Yabancı mahkemede boşanan Türk vatandaşlarının açması gereken boşanma tanıma tenfiz davasının açılmaması durumunda bireyler yeniden evlenmek istemeleri durumunda hala evli olarak görünmeleri nedeniyle evlenememektedirler. O nedenle boşanma tanıma tenfiz davaları en kısa sürede açılmalıdır. Boşanma tanıma ve tenfiz davası süreç olarak zor bir süreçtir ve hukuki prosedürlerin doğru işletilmemesi durumunda yıllarca sürebilir. O nedenle gerek süre açısından gerekse de yasal hakların korunması açısından boşanma tanıma tenfiz davaları avukatı tutulması önerilir.

 

Yurtdışında yaşayan Türklerin sıklıkla boşanma gerçekleştirdiği ve boşanma tanıma tenfiz davasının açılması gereken ülkeler aşağıda sıralanmaktadır.

 

Almanya boşanma tanıma tenfiz davası, İngiltere boşanma tanıma tenfiz davası, Hollanda boşanma tanıma tenfiz davası, Fransa boşanma tanıma tenfiz davası, İsviçre boşanma tanıma tenfiz davası, Belçika boşanma tanıma tenfiz davası, Rusya boşanma tanıma tenfiz davası, Amerika boşanma tanıma tenfiz davası, Kanada boşanma tanıma tenfiz davası, Avusturya boşanma tanıma tenfiz davası, Azerbaycan boşanma tanıma tenfiz davası, İspanya, İsveç, Ukrayna, Kazakistan, Güney Kıbrıs, İtalya, Macaristan, Özbekistan, Moldova boşanma tanıma tenfiz davası, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Romanya, Polonya, Danimarkaı, Estonya, Slovakya, Bosna, Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan

One thought on “Yabancı Mahkemede Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 3 = altı

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>