Yurtdışı Mahkeme Kararı Tenfiz

Yabancı ülkede boşanmalarda mahkeme kararları bulunduğu ülke içerisinde geçerlidir. Bu mahkeme kararının ülkemizde de geçerli olabilmesi için yurtdışı mahkeme kararı tenfiz davası açılması gerekmektedir. Bu süreçte yurtdışında boşanan Türk vatandaşlarının tenfiz davası açmamaları onların ileriki dönemde mal paylaşımı, nakafa, miras, tazminat, velayet, yeniden evlenebilme gibi bir çok konuda sıkıntı yaşamalarına neden olacaktır. Yurtdışı mahkeme kararı tenfiz edilmesi kavramı, yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararlarının ülkemizde icra edilebilir olması anlamı taşımaktadır.

 

 

Yurtdışı Mahkeme Kararı Tenfiz İşlemi Nasıl Yapılır

Yurtdışı mahkeme kararı tenfiz sürecinde bireyler, boşandıkları mahkemenin vermiş olduğu karara ilişkin belgeleri hazırlayarak Türkiye’de yetkili Aile Mahkemesine tenfiz başvurusunda bulunmalıdırlar. Tenfiz davası açmak isteyen kişinin Türkiye’de ikamet adresinin bulunmaması durumunda birey, tenfiz davasını İstanbul İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açabilir. Tenfiz davası süreç olarak zor olabilmekle birlikte sürecin nasıl yürütüldüğü tenfiz davası süresini direk olarak etkilmektedir.

Tanıma ve tenfiz davası nasıl açılır

Tanıma ve tenfiz davası nasıl açılır

 

Yurtdışı Mahkeme Kararı Tenfiz İşlemi Ne Kadar Sürer?

Yurtdışında boşanan kişilerin boşanma kararının tenfizi işlemleri için açılacak tenfiz davası süreci yürütme şekline göre farklılık göstermektedir. Yurtdışında boşanan eşlerin her ikisinin de Türkiye’deki farklı Boşanma Avukatları ile tenfiz davası açmaları durumunda yurtdışı mahkeme kararı tenfiz işlemi 1 hafta ile 3 ay arasında sonuçlanabilirken, tenfiz davası için avukat tutulmaması durumunda açılacak tenfiz davası yıllarca sürebilmektedir. Burada yurtdışı mahkeme kararı tenfiz işlemi süresini belirleyen unsur hukuki prosedürlerin doğru ve hızlı bir şekilde işletilmesi olmaktadır.

 

Yurtdışı Mahkeme Kararı Tenfiz

Yurtdışı Mahkeme Kararı Tenfiz

 

Yurtdışı Mahkeme Kararı Tenfiz Ücretleri

Yurtdışında boşanmış Türk vatandaşlarının ülkemizde açmaları gereken tenfiz davası için ödemeleri gereken ücretler içerisinde, gerekli belgelerin hazırlanması ücretleri, davanın açılabilmesi ve yürütülebilmesi için ödenmesi gereken yargılama gideri ücretleri ve Türkiye’de avukat tutmak istenmesi durumunda bu avukat için ödenecek vekalet ücreti yer alır. Bunlardan ilk ikisi kesinlikle ödenmesi gereken ücretler olup Türkiye’de boşanma avukatı tutulması isteğe bağlıdır. Fakat yurtdışı mahkeme kararı tenfiz işlemlerinin yıllarca sürebileceği düşünülürse bu hususta avukat tutulması maliyet açısından çok fazla bir külfet olmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− dört = 0

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>