Yurtdışında Boşandım Türkiye’de Dava Açmam Gerekir Mi?

Yurtdışında boşanan Türk vatandaşlarının bulunduğu ülke içerisinde yapmış oldukları boşanma işlemi Maalesef ülkemizde direk olarak kabul edilmemektedir. Bu durum Milletlerarası Özel Hukuk’un esaslarından birisi olup, her mahkeme kararı verildiği ülke içerisinde geçerli olmaktadır. Buna göre yurtdışında boşandım Türkiye’de dava açmam gerekir mi diye merak eden kişilerin, yurtdışı boşanma kararlarını ülkemizde açılacack olan tanıma tenfiz davası ile geçerli kılmaları gerekir.

Yurtdışında Boşandım Türkiye’de Dava Açmam Gerekir Mi?

Yurtdışında açılan boşanma davalarında alınmış olan mahkeme kararlarının hem Türkiye’de tanınması hem de bu boşanmaya ait hukuki sonuçların Türkiye’de icra edilebilir olması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Boşanma tanıma tanıma davası ve boşanma tenfiz davası birbirinden farklı dava türleri olmaktadır. Burada boşanma tanıma tenfiz denmesinin sebebi, açılacak tenfiz davasının aynı zamanda tanıma koşullarını da içerdiğinden sadece boşanma tenfiz davası açılarak boşanma kararı Türkiye’de tanınabileceği gibi bu boşanmaya ait hukuki sonuçların tenfiz edilmesi de sağlanabilmektedir.

Yurtdışındaki boşanmanın hukuki sonuçları, mal paylaşımı, tazminat, nafaka, velayet… gibi sonuçlar olabilmektedir. Bu sonuçların Türkiye’de icra edilebilir olması adına boşanma tenfiz davası açılması gerekir. Yurtdışında boşandım Türkiye’de dava açmam gerekir mi diye merak eden kişilerin boşanma tanıma tenfiz davası açmamaları, ileride daha büyük sorunlar ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir.

Örneğin yurtdışında boşanan kişi, Türkiye’de hala evli görünmektedir. Bu da Türkiye’de yeniden evlenmek istenilmesi durumunda bu evliliğin gerçekleşmemesi anlamına gelecektir. Diğer yandan Türkiye’de hala yasal olarak evli görünme durumunda, yurtdışında boşanılan eş hala yasal mirasçı olacağından mallar üzerinde hak iddia edebilmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması bu gibi sorunlara yol açabileceği gibi, boşanmanın hukuki sonuçlarının Türkiye’de icra edilemez olması, tazminat, nafaka, mal paylaşımı gibi maddi sonuçların yanı sıra, çocuğun velayeti konusunda da mağduriyet yaratacaktır.

Yurtdışında Boşandım Türkiye’de dava açmam gerekir mi diyen kişilerin, açmaları gereken boşanma tanıma tenfiz davası, tıpkı boşanma davaları gibi Aile mahkemelerinde açılmaktadır. Burada davanın açılacağı zaman, yurtdışında yaşayan kişiler İstanbul İzmir ya da Ankara illerinden birisinde boşanma tanıma tenfiz davası açabilirler.

Boşanma tanıma tenfiz davaları süre olarak çeşitli zaman dilimlerinde sonuçlanabilmektedir. Bireysel olarak açılacak boşanma tanıma tenfiz davası 4 5 yıl sürebilir. Burada belirleyici olan husus, hukuki prosedürlerin nasıl yerine getirildiği ve sürecin ne denli etkili işletildiğidir. Yurtdışında boşandım Türkiye’de dava açmam gerekir mi diye merak eden kişilerin ülkemizde dava açmaları aşamasında eski eşlerin ikisinin de Türkiye’deki farklı boşanma avukatı ile boşanma tanıma tenfiz davası sürecini yürütmeleri durumunda ise dava süreleri, tebligatların hızlı bir şekilde yapılması, cevapların hızlı bir şekilde yapılması ile 1 ile 2 ay arasında bir süreye indirilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 − bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>